Jubilejna 30. mednarodna kolonija Umetniki za Karitas na Sinjem vrhu [FOTO]
Jubilejna 30. mednarodna kolonija Umetniki za Karitas na Sinjem vrhu [FOTO]
Na zaključni prireditvi v gostišču družine Vidmar, ki že vsa leta gosti likovno kolonijo, so se poleg umetnikov in organizatorjev likovne kolonije zbrali številni ljubitelji lepega, generalni vikar koprske škofije Slavko Rebec, ravnatelj Karitas Koper Tihomir Busija, župani občin Ajdovščina, Vipave, podžupana Nove Gorice in Ilirske Bistrice.
Letošnja kolonija se je odvijala pod geslom »mostovi upanja«. Geslo so organizatorji izbrali skupaj s pokojno Jožico Ličen, ki je zaslužna, »da lahko danes govorimo o 30-letnem neprekinjenem delu, osebi, ki je, dokler je mogla, dihala za ta projekt, osebi, ki ji danes moramo reči hvala za vse, kar je naredila za ta projekt in Karitas, osebi, ki smo ji letošnjo kolonijo posvetili. S hvaležnostjo se torej oziramo nazaj, na 30 let prehojene poti, na kateri smo s projektom Umetniki za Karitas sodobno umetnost približali najširšemu krogu občinstva, obenem pa smo ozaveščali o stiskah, ki so prisotne med nami in se jih trudimo kot dobrodelna organizacija reševati,« je povedala Marjana Plesničar iz škofijske Karitas Koper, ki je pri tem projektu nasledila Jožico Ličen.
Z letošnjo kolonijo so se tako začeli graditi mostovi, še naprej pa se bodo z razstavami slik, ki so nastale v tem tednu, po vsej Sloveniji. Med letošnjimi udeleženci so bili tako umetniki, ki so na kolonijah že sodelovali od vsega začetka ter tisti, ki so bili letos prvič na Sinjem vrhu.
V 30 letih so z izkupičkom likovnih kolonij pomagali reševati veliko stisk. Pogosto so pomagali otrokom, mladim, družinam, starostnikom, invalidom, odvisnikom. Lanska kolonija je bila namenjena pomoči otrokom, ki so morali zaradi vojne zapustiti svoje domove in zaživeti v Sloveniji. »Za 15 ukrajinskih družin, skupaj 50 oseb, je bilo tako ob začetku letošnjih počitnic izpeljano kratko letovanje ob morju,« je izpostavila Plesničarjeva.
Zbrane je v imenu Škofije Koper pozdravil generalni vikar Slavko Rebec. Izpostavil je, da so mostovi ljudje, ki prebudijo upanje drugih in taki mostovi so udeleženci kolonije, podporniki.
»Če hočemo, da je most trden in da veliko prenese, rabi dobre temelje, ki jih iščemo v Bogu, vrednotah, ki so svete in izhajajo iz Boga.« Zahvalil se je vsem, ki iščejo pot, kako bi bili most upanja do soljudi.
V vseh teh letih je na likovni koloniji sodelovalo 227 udeležencev. Letos so se jim pridružila štiri nova imena, ostalih šest pa je v preteklosti že sodelovalo. Zbrala jih je strokovna komisija, ki jo sestavljajo Lucijan Bratuš, Igor Zimic, Azad in Silva Karim ter Ana Marija Stibilj Šajn, likovna kritičarka in umetniška vodja kolonije, ki je predstavila letošnje udeležence in njihova dela.
Poudarila je, da »ljubezen žari iz teh del ne glede na motiviko, način in pristop k likovnim vizualizacijam«. Prepričanja je, da je kolonija postala most, ki se skozi leta utrjuje. Dela, ki so nastala, so različna in so rezultat formiranih likovnih osebnosti in tudi tistih, mladih, ki se še oblikujejo. Letošnji udeleženci so bili iz Slovenije: Marta Jakopič Kunaver, Lojze Čemažar, Laura Kumprej, Jana Humar, Veljko Toman, Klavdij Tutta, Darko Slavec. S Hrvaške sta prišli Miljenka Šepić in Mirjana Matić, iz Ukrajine pa Ihor Nesmiianov. Dela pa so podarili tudi posamezni umetniki, ki niso bili udeleženci letošnje kolonije in so del letošnje razstave.
Razstava bo na Sinjem vrhu na ogled vse do konca septembra, 8. novembra bo odprtje v Dvorcu Lanthieri, 8. februarja pa v galeriji Družina. Izkupiček letošnje likovne kolonije bo namenjen pomoči ostarelim in bolnim. Organizatorji so po 30 letih odločeni, da bodo projekt umetniki za Karitas peljali naprej.