Jožef Horvat: Levica se je ustrašila svojega izziva
Jožef Horvat: Levica se je ustrašila svojega izziva
V Levici so zahtevo za sklic referenduma umaknili, ker, kot pravijo, desnici ne želijo pustiti, da gradi volilno kampanjo na referendumskem vprašanju: »Ali si želite višjih plač?« Horvat pa je v izjavi za javnost povedal, da je koalicija sprejela izziv za sklic referenduma, zato so predlagali, da bi bil ta zaradi racionalnosti na dan parlamentarnih volitev, ki bodo, kot je znano, 24. aprila. »S tem smo želeli končno enkrat doseči, da bi v volilni kampanji govorili o različnih razvojnih konceptih za Slovenijo.«
Horvat: »Zdaj je pravi trenutek«
Horvat je spomnil, da je NSi 4. februarja zagnala akcijo Višje plače za vse. »Zbiramo podpise za podporo spremembam zakona o dohodnini. Akcija je naletela na izjemen odziv in še istega dne je Levica napovedala, da bo umaknila predlog o razpisu referenduma, kar pomeni, da danes tega ne bomo obravnavali na odboru za finance,« je dejal vodja poslanske skupine NSi in dodal: »Če imamo rekordno število zaposlenih ljudi v državi, potem je jasno, da plačujejo tudi rekordno veliko akontacije dohodnine in prispevkov ter hkrati vplačujejo v pokojninsko blagajno. Kdaj, če ne prav zdaj, je pravi trenutek, da imajo ljudje pri istem brutu, višjo neto plačo.«
Katastrofa v javnih financah?
V Levici menijo, da je novela zakona o dohodnini škodljiva, navaja STA. »To se jasno vidi te dni, ko imamo stavko medicinskih sester in drugih v javnem sektorju. Zanje se ne najde denarja, hkrati pa vlada očitno ima denar, da bo za 800 milijonov evrov znižala prihodke v proračun,« je dejal Mesec. Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat pa je glede skrbi, da bi zakon o dohodnini ogrozil vzdržnost javnih financ odgovoril: »Naredili smo simulacije, dinamični izračun, in v javnih financah ne bo nobene katastrofe.«
Gospodarski razcvet
Horvat je ob tem pojasnil, da je država v proračun z naslova dohodnine dobila približno 225 milijonov evrov več kot je bilo načrtovano, z naslova DDV se je v proračun nateklo več kot 300 milijonov evrov presežka, pri davku od dohodka pravnih oseb pa 160 milijonov več od načrtovanega. »To kaže na gospodarski razcvet,« je zaključil Horvat.