Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Jezikoslovka Zinka Zorko slavi 80 let

Za vas piše:
K. C.
Objava: 24. 02. 2016 / 08:57
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:28
Ustavi predvajanje Nalaganje

Jezikoslovka Zinka Zorko slavi 80 let

80-letnico akademikinje so že počastili s slavnostno akademijo na Univerzi v Mariboru, danes pa bo slovesnost na SAZU.

Foto: Ksenja Hočevar

Na današnji dan praznuje 80. rojstni dan jezikoslovka Zinka Zorko, ki je s svojim znanstvenim in raziskovalnim delom na področju proučevanja zgodovine slovenskega jezika in slovenskih narečij pomembno prispevala k ohranjanju in razvoju slovenske dialektologije. Ob njenem jubileju je v mednarodni knjižni zbirki Zora izšla znanstvena monografija Rojena v narečje, katero so prispevali tudi mariborski nadškof Alojzij Cvikl in upokojeni pomožni škof Jožef Smej, duhovnika Karel Gržan in Jože Krašovec ter Marija Stanovnik.

Osemdesetletnico akademikinje Zinke Zorko so prejšnji teden počastili s slavnostno akademijo na Univerzi v Mariboru, na njen rojstni dan pa bo slovesnost na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (SAZU), katere članica je.


Življenjepis

Zinka Zorko se je rodila 24. februarja 1936 v Spodnji Kapli. Leta 1961 je diplomirala na ljubljanski filozofski fakulteti iz slovenskega in ruskega jezika in slovenske ter ruske književnosti ter tam leta 1986 tudi doktorirala z disertacijo Koroški govori dravskega obmejnega hribovja od Ojstrice do Duha na Ostrem vrhu. Bila je predstojnica mariborske slavistike, prodekanka za znanstvenoraziskovalno delo in prorektorica Univerze v Mariboru. Nekaj časa je bila članica Sveta za visoko šolstvo, predsednica Komisije za volitve pri Svetu za visoko šolstvo, predsednica Strokovnega sveta pri Uradu Republike Slovenije za slovenski jezik ter članica Komisije za jezikovno načrtovanje in jezikovno politiko pri Državnem zboru Republike Slovenije.

Zdaj je upokojena zaslužna redna profesorica na Pedagoški fakulteti v Mariboru (oz. Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru). Kot navajajo na univerzi, je v središču njenega znanstvenega dela raziskovanje koroških, štajerskih in panonskih narečij na glasoslovni, oblikoslovni, skladenjski in besedijski ravni, nastajanje mednarečij, prehodnih govorov in mariborskega mestnega govora. Zunaj meja Slovenije je raziskala govore v Podjuni, na Mlakah, v Radvanju, Gradišču, Lučanah in v Radgonskem kotu v Avstriji, v Števanovcih in Andovcih na Madžarskem ter v Štrigovi in Humu na Sutli na Hrvaškem.

Bibliografija

Njena bibliografija, po Cobissu od 1976 do 2016, obsega 603 naslove, od tega več kot 30 izvirnih znanstvenih člankov, več kot 50 znanstvenih prispevkov na konferenci, več kot 30 samostojnih znanstvenih sestavkov ali poglavij v monografski publikaciji, 15 intervjujev, sodelovala je pri organizaciji 16 znanstvenih in strokovnih sestankov, številni so prispevki na konferenci, ki niso bili natisnjeni.

Nagrade

Za uspehe, dosežke in zasluge pri znanstvenoraziskovalnem ter vzgojno-izobraževalnem delu je prejela srebrno in zlato plaketo Univerze v Mariboru, leta 1997 nagrado ministrstva za šolstvo, znanost in šport za življenjsko delo na področju visokega šolstva, leta 2013 pa najvišjo nagrado Republike Slovenije na področju znanosti in raziskovanja - Zoisovo nagrado za življenjsko delo.

Povzeto po STA

Preberite tudi:
Ljubezen do materinščine - Osebnost tedna: dr. Zinka Zorko

Kupi v trgovini

Novo
Vsa moja resnica je v Njem
Pričevanja
27,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh