Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Jesenski srečanji pastoralnih sodelavcev in ministrantov ljubljanske nadškofije

Za vas piše:
Patricija Gril
Objava: 19. 10. 2024 / 13:12
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 19.10.2024 / 18:31
Ustavi predvajanje Nalaganje
Jesenski srečanji pastoralnih sodelavcev in ministrantov ljubljanske nadškofije
Del srečanja so udeleženci preživeli na različnih delavnicah. FOTO: Tatjana Splichal

Jesenski srečanji pastoralnih sodelavcev in ministrantov ljubljanske nadškofije

V Zavodu sv. Stanislava v Ljubljani so se danes srečali člani župnijskih pastoralnih svetov in drugi pastoralni sodelavci iz župnij 1. in 4. arhidiakonata ljubljanske nadškofije. Istočasno je potekalo škofijsko srečanje ministrantov.

Srečanje pastoralnih sodelavcev že tradicionalno organizira Urad za laike Pastoralne službe Nadškofije Ljubljana, in sicer v dveh terminih. Danes so se zbrali sodelavci iz dekanij Ljubljana - Center, Ljubljana - Polje, Ljubljana - Šentvid, Ljubljana - Vič/Rakovnik, Vrhnika, Cerknica, Ribnica in Grosuplje. Srečanje za sodelavce iz župnij 2. in 3. arhidiakonata bo 19. novembra.

Srečanje vsako leto poteka v dveh terminih. FOTO: Tatjana Splichal

Svinčnik Zanj

»Namen srečanja je v udeležencih prebuditi, obuditi ali povečati željo po pričevanju za Jezusa – tako v pastorali kakor tudi v vsakodnevnem življenju,« je za spletno Družino pojasnila Neža Novak, tajnica Škofijskega urada za laike. Tako so organizatorji letos izbrali zgovorno geslo srečanja: Svinčnik Zanj. »Torej – kako biti Svinčnik v Božjih rokah, ne glede na to, kje sem in kaj počnem.«

Geslo srečanja je bilo Svinčnik Zanj. FOTO: Tatjana Splichal

Predavanje in delavnice

Zbrali so se pastoralni sodelavci, ki Cerkvi služijo na zelo različne načine. Kot ključarji, krasilci, bralci, izredni delivci obhajila, čistilci, pevci, kateheti, zakristani, sodelavci Karitas in še kaj. Po pozdravnem nagovoru članov Škofijske oznanjevalne komisije so prisluhnili predavaju dr. Rosvite Pesek. Spregovorila je o tem, zakaj in na kakšen način je ključno pričevati oz. delovati tudi preko medijev – tako družbenih omrežij kakor tudi drugih medijev, ki so nam na voljo.

Predavala je dr. Rosvita Pesek. FOTO: Tatjana Splichal

Sledile so delavnice po poslanstvih, ki jih udeleženci opravljajo v svojih župnijah. Pevci so se srečali z Gregorjem Klančičem, kateheti z Marinko Stare, zakristani z Anžetom Cunkom, izredni delivci obhajila z Robertom Faričem, člani gospodarskih svetov z Blažem Gregorcem, bralci z Alenko Höfferle Felc in Matjažem Merljakom, krasilci z Marjanom Planinškom, sodelavci Karitas in youngCaritas pa z Jožetom Kernom in Lukom Ovnom. Za konec so se udeleženci sproščeno podružili še ob kosilu.

Utrip delavnic v fotogaleriji Tatjane Splichal:

Občestvenost sega izven meja župnije

»Odzivi udeležencev so zelo dobri, na srečanje radi pridejo po nova znanja, ideje, v delu po skupinah si delijo razmišljanja, dobijo kakšen nov uvid. Na srečanju je tudi priložnost za izmenjavo dobrih praks in izkušenj,« je povedala Neža Novak. »Obenem so veseli, ker se srečanja udeleži tudi gospod nadškof Stanislav Zore, navadno tudi pomožni škof dr. Franci Šuštar, saj ob tem dobijo potrditev, da je njihovo delo po župnijah cenjeno, vredno in pomembno. Na srečanju so opaženi, potrjeni, predvsem pa se krepi občestvenost, ki sega izven meja domače župnije,« je dodala.

Več utrinkov si oglejte v fotogaleriji Tatjane Splichal:

Hkrati tudi srečanje ministrantov

Istočasno kot pastoralni sodelavci so se v Zavodu sv. Stanislava na škofijskem srečanju danes srečali tudi ministranti ljubljanske nadškofije. »Vsako leto se okoli 100 osnovnošolskih ministrantov zbere na škofijskem srečanju ministrantov, ki zaključuje lanskoletna dekanijska srečanja ministrantov,« je za spletno Družino povedal organizator Jure Ferlež, voditelj škofijske komisije za duhovne poklice.

Organizator Jure Ferlež z eno od zmagovitih ekip. FOTO: Tatjana Splichal

Zmagovalci kvizov na dekanijski ravni so se po uvodnem pozdravu in molitvi v znanju pomerili še na škofijski ravni. Letošnji temi sta bili o slovenskih božjih poteh in Andreju Majcnu. »Že utečeno je, da je ena izmed dveh tem oratorijska tema, razen kadar je na vrsti pravljični junak. Druga tema se izbere glede na posebne poudarke cerkvenega leta. Ker je drugo leto sveto leto, ki spodbuja spreobrnjenje in romanje v Rim, se je zdelo primerno, da se pobliže srečamo z izvorom in življenjem škofijskih romarskih središč. Vsi, ki sodelujejo na ministrantskem kvizu, mlajši in starejši, se srečajo z obema temama. Vsako leto založba Salve izda knjižico, v katerem so zbrana vprašanja za ministrantski kviz,« je pojasnil Ferlež.

Ta potrditev v poslanstvu, ki se zgodi že samo s srečanjem, ni nezanemarljiva. (Jure Ferlež)

Odvil pa se je tudi pravi nogometni turnir. Ob koncu so najboljšim podelili nagrade. Toda ključno je skupno preživljanje časa: »Pomembno se mi zdi, da se ministranti družijo, da vsak lahko sreča druge ministrante, ki se v svoji župniji trudijo za zvestobo ministriranju. Ta potrditev v poslanstvu, ki se zgodi že samo s srečanjem, ni nezanemarljiva,« je sklenil Ferlež.

Več utrinkov si oglejte v fotogaleriji Tatjane Splichal:

Nalaganje
Nazaj na vrh