Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Jeruzalemski kardinal v pastirskem pismu: videti tragedijo na obeh straneh

Mojca Masterl Štefanič
Za vas piše:
Mojca Masterl Štefanič
Objava: 25. 10. 2023 / 10:50
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 25.10.2023 / 11:54
Ustavi predvajanje Nalaganje
Jeruzalemski kardinal v pastirskem pismu: videti tragedijo na obeh straneh
Jeruzalemski patriarh kardinal Pierbattista Pizzaballa. FOTO: lpj.org

Jeruzalemski kardinal v pastirskem pismu: videti tragedijo na obeh straneh

Jeruzalemski kardinal Pierbattista Pizzaballa odločno zavrača vzpostavljanje miru z nasiljem.

»Nadaljevanje nenehnega bombardiranja, ki že več dni pretresa Gazo, bo povzročilo le še več smrti in uničenja ter povečalo sovraštvo in odpor,« je najvišji katoliški dostojanstvenik na tem območju po navedbah spletnega portala Vatican News zapisal v včeraj objavljenem pastirskem pismu katoličanom v Sveti deželi. Po njegovih besedah nasilje ne bo rešilo težav, temveč bo ustvarilo nove. »Čas je, da končamo to vojno, to nesmiselno nasilje,« poziva jeruzalemski patriarh.

Že več kot dva tedna smo preplavljeni s podobami groze, ki so v vseh nas obudile stare travme, odprle nove rane ter sprožile bolečino, razočaranje in jezo.

Glede terorističnih napadov Hamasa na Izrael v začetku oktobra in letalskimi napadi, s katerimi se je Izrael odzval, je kardinal Pizzaballa zapisal: »Že več kot dva tedna smo preplavljeni s podobami groze, ki so v vseh nas obudile stare travme, odprle nove rane ter sprožile bolečino, razočaranje in jezo.«

O mirovnem procesu

Pizzaballa jasno obsoja teroristična dejanja Hamasa: »Za takšno grozodejstvo ni nobenega razloga. Naša dolžnost je, da ga zabeležimo in obsodimo.« Vendar pa ga »ista vest, vendar z velikim bremenom na srcu«, danes vodi k temu, da z enako jasnostjo pove: novi krog nasilja v Gazi je prinesel več kot 5.000 smrtnih žrtev, med njimi veliko žensk in otrok in več deset tisoč ranjenih. Soseske so bile zravnane z zemljo, za več kot dva milijona ljudi primanjkuje zdravil, vode in osnovnih potrebščin, piše kardinal: »To so tragedije, ki jih ni mogoče razumeti in ki jih moramo brezpogojno obsoditi.«

Resen mirovni proces se lahko začne šele takrat, ko se bodo končale desetletja trajajoča okupacija in njene tragične posledice.

Jeruzalemski patriarh nadaljuje: »Resen mirovni proces se lahko začne šele takrat, ko se bodo končale desetletja trajajoča okupacija in njene tragične posledice ter ko bo palestinsko ljudstvo dobilo jasno in varno nacionalno perspektivo.« Dokler ta problem ne bo rešen v svoji osnovi, »ne bo nikoli stabilnosti, na katero vsi upamo«.

Dolžnost do žrtev

Po Pizzaballovih besedah bi morala tragedija teh dni »vse nas, vernike, politike, civilno družbo in mednarodno skupnost, spodbuditi k resnejši zavezanosti na tem področju kot doslej«. To je edini način, da se izognemo nadaljnjim tragedijam, kot je sedanja. »Dolžni smo to storiti, za številne žrtve teh dni in preteklih let. Nimamo pravice, da bi to nalogo prepustili drugim,« tako visoki cerkveni dostojanstvenik.

Kristus na križu ni zmagal z orožjem ali s politično močjo: »Svet je osvojil tako, da ga je ljubil.«

Pizzaballa kristjane spominja, da Kristus na križu ni zmagal z orožjem ali s politično močjo: »Svet je osvojil tako, da ga je ljubil.« Mir, o katerem je govoril Kristus, po njegovih besedah nima nobene zveze z zmago nad drugimi: »Imeti pogum za ljubezen in mir tukaj in zdaj pomeni ne dovoliti, da sovraštvo, maščevanje, jeza in bolečina zasedejo ves prostor našega srca, našega govora in razmišljanja.«

Gre za to, da se osebno zavzemamo za pravičnost »in znamo razkriti bolečo resnico o nepravičnosti in zlu, ki nas obdaja, ne da bi dovolili, da okuži naše odnose«. Patriarh zaključi: »Potreben je pogum, da lahko zahtevamo pravico, ne da bi širili sovraštvo.«

Nalaganje
Nazaj na vrh