Jeruzalemska ocena papeževega obiska
Jeruzalemska ocena papeževega obiska
Romanje svetega očeta v Sveto deželo je bilo uspešno, čeprav sadovi morda še niso pripravljeni na žetev, trdita jeruzalemski patriarh Fouad Twal in apostolski nuncij v Jeruzalemu nadškof Antonio Franco. Na novinarski konferenci, ki je bila minulo sredo v Jeruzalemu, sta izpostavila pomen tega zgodovinskega obiska in poudarila, da se mora sedaj papeževo sporočilo zasidrati v srca vernikov in dozoreti.
Papež je po Twalovih besedah prišel kot romar miru, kristjane v Sveti deželi in po vsem svetu pa je želel spodbuditi, naj sledijo njegovemu zgledu in poromajo v svete kraje, da bi molili za mir in prebivalce tega območja ter vzpostavili stik s tamkajšnjimi skupnostmi. Patriarh Twal je še spomnil, da je papež prisluhnil ljudem, ki živijo na območju Svete dežele in jim namenil pomenljive besede. Sedaj je naša naloga, da mirno premislimo o njegovih govorih in homilijah, da jih sprejmemo in najdemo moč, da bomo njegovo sporočilo dosledno zaživeli, je še poudaril jeruzalemski patriarh.
Apostolski nuncij Franco pa je izpostavil papeževo sporočilo, ki ga je dal kot vodja države. Sveti oče je ves čas ponavljal pravico Izraelcev, da v svoji domovini živijo varno, prav tako pa je pozval k spoštovanju pravic palestinskega ljudstva, ki ima enako pravico do svoje države, je spomnil nuncij Franco in pozval k ponovnemu premisleku o papeževih besedah, ki jih je, kot je dodal, potrebno ustrezno razumeti. Rezultati obiska ne bodo vidni ne danes ne jutri. Potrebujemo več časa. Toda sporočilo dialoga, miru in sprave bo obrodilo sadove, je poudaril nuncij in dejal, da je pomembno predvsem to, da bodo verniki papeževo sporočilo udejanili, kar je odvisno od dobre volje vsakega posameznika.
Papež Benedikt XVI. se je v Sveti deželi mudil teden dni. Namen njegovega 12. apostolskega potovanja izven Italije in prvega v Sveto deželo je bil predvsem kristjane v Sveti deželi, ki se vsakodnevno spoprijemajo z mnogimi težavami, potrditi v veri in opogumiti. To je bilo, kot je dejal papež sam, romanje miru v imenu edinega Boga, ki je Oče vseh, z njim pa je rimski škof želel pokazati na prizadevanja Katoliške cerkve pri oblikovanju dialoga, sprave, miru, pravičnosti in vzajemnega spoštovanja. Benedikt XVI. je v sedmih dneh obiskal Jordanijo, Izrael in palestinska območja.