Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Jeruzalem: pravoslavni patriarh izpostavil edinost kristjanov

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 05. 05. 2021 / 07:26
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 05.05.2021 / 10:01
Ustavi predvajanje Nalaganje
Jeruzalem: pravoslavni patriarh izpostavil edinost kristjanov

Jeruzalem: pravoslavni patriarh izpostavil edinost kristjanov

Teofil III. sodelovanje med veroizpovedmi označil kot »spodbudno sporočilo«.

Patriarh Teofil III. na obisku v Vatikanu (arhivski posnetek) FOTO: Vatican Media

Grški pravoslavni patriarh Teofil III. je sodelovanje med različnimi veroizpovedmi v Jeruzalemu označil kot spodbudno sporočilo. »Novica o vstajenju ima univerzalen pomen za celotno človeštvo, in ta univerzalni pomen je utelešen v baziliki Božjega groba,« je patriarh po navedbah avstrijskega Kathpressa dejal na sprejemu predstavnikov zahodnih Cerkva ob tradicionalni izmenjavi velikonočnih voščil.

Teofil III. je v svojem nagovoru latinskemu patriarhu v Jeruzalemu, Pierbattisti Pizzaballi, jeruzalemske Cerkve spodbudil k čuječnosti proti verskemu skrajništvu, ki je usmerjeno proti svetim krajem krščanstva, vključno s cerkvami. Cerkve bi morale »storiti vse, kar je v naših močeh, tako v posameznih občestvih kot pri skupnem poslanstvu, da ohranjamo in varujemo večkulturno, večnarodnostno in večversko pokrajino Jeruzalema na splošno in še posebej njen krščanski značaj«. Skupaj bi Cerkve lahko veliko dosegle pri izboljšanju pogojev za krščansko navzočnost v Jeruzalemu in v Sveti deželi.

V nagovoru frančiškanskemu kustosu Francescu Pattonu je patriarh Teofil III. izpostavil izreden pomen bazilike Božjega groba za človeštvo, ki je zaščitena s svojim avtonomnim statusom in pravilnikom t.i. »Status quo«. Bazilika Božjega groba pričuje o »posebnem značaju Jeruzalema in je obljuba mesta kot duhovne domovine vse ljudi brez razlike«.

Starodavno izročilo izmenjave prazničnih voščil

Patriarh je na koncu izrazil hvaležnost, da so pravoslavne Cerkve v drugem letu od izbruha koronaepidemije zahvaljujoč manj ostrim zaščitnim ukrepom sveti teden lahko obhajale v navzočnosti številnih domačih vernikov.

Po izročilu se predstavniki vzhodnih in zahodnih Cerkva, navzočih v Jeruzalemu, obiskujejo ob božičnih in velikonočnih praznikih, ki jih obhajajo po različnih koledarjih, in si ob tej priložnosti izmenjajo prisrčna voščila.

Kupi v trgovini

Evangeliji
Sveto pismo
4,80€
Nalaganje
Nazaj na vrh