Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Je odstranitev ograje na južni meji politična ali strokovna odločitev?

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 12. 07. 2022 / 18:07
Oznake: Politika, Slovenija, Svet
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 12.07.2022 / 18:41
Ustavi predvajanje Nalaganje
Je odstranitev ograje na južni meji politična ali strokovna odločitev?
Množično prečkanje slovenske južne meje v Dobovi leta 2015. FOTO: Tatjana Splichal

Je odstranitev ograje na južni meji politična ali strokovna odločitev?

Na vladni sklep, na podlagi katerega bo Slovenska vojska v naslednjih dneh začela z odstranjevanjem taktičnih ovir na južni meji Slovenije, so se odzvali tako v Novi Sloveniji (NSi) kot Slovenski demokratski stranki (SDS).

V NSi ocenjujejo, da odločitev ni dovolj pretehtana in strokovno utemeljena. »Odločitev lahko povzroči močno poslabšanje varnostnih razmer na širšem območju ob južni meji RS in tudi v drugih delih države,« meni njihov poslanec Janez Žakelj. Poslanec SDS Dejan Kaloh pa je glede te teme na vlado in notranjo ministrico Tatjano Bobnar naslovil pisno poslansko vprašanje, v katerem med drugim pravi, da se take naloge na ravni države »opravljajo šele po temeljitih strokovnih analizah in po predlogih, ki jih stroka, v tem primeru policija, predlaga političnim ocenjevalcem.«

Žakelj: Gre za politično motivirano odločitev

Poslanec NSi meni, da vlada svoje odločitve ni predstavila z jasnimi utemeljitvami in zato ni dvoma, da gre za politično motivirano odločitev in izpolnjevanje predvolilnih obljub. »Vlada za svojo odločitev ni predstavila varnostne ocene, kaj bi odstranitev tehničnih ovir na meji pomenila za varnost RS, niti ni predstavila spremenjenega varnostnega načrta varovanja južne meje. V Novi Sloveniji menimo, da mora Vlada RS kljub odstranitvi tehničnih ovir zagotavljati vsaj enako stopnjo varnosti prebivalk in prebivalcev RS.«

Žakelj nadaljuje, da bi morala vlada ob odstranitvi tehničnih ovir »zagotoviti okrepljeno delovanje policije in Slovenske vojske na tem območju, kar pa kadrovsko ni izvedljivo.«

Takšna nepremišljena odločitev lahko da napačen signal različnim tihotapskim združbam na t. i. Balkanski poti. (Janez Žakelj, poslanec NSi)

Vlada nosi veliko odgovornost

Po njegovi oceni lahko v prihodnosti zaradi nestabilnih geopolitičnih razmerij pričakujemo velike migracijske pritiske, povečanje števila nezakonitih prehodov meje in poslabšanje varnostnih razmer na obmejnih območjih in tudi v notranjosti države. »Ker vlada za odločitev ni predstavila nobene varnostne ocene niti ne spremenjenega načrta varovanja južne meje, opozarjamo, da nosi veliko odgovornost za svojo odločitev. Takšna nepremišljena odločitev lahko da napačen signal različnim tihotapskim združbam na t. i. Balkanski poti, kar pomeni spremembo migrantskih poti, ki bi v večji meri zopet vodile čez slovensko ozemlje.«

V Novi Sloveniji menijo, da bi morala vlada kakršne koli posege uskladiti z lokalnimi skupnostmi. »Žal nimamo informacij, da bi omenjeno odločitev sprejela v dialogu z obmejnimi občinami, kar je zelo zaskrbljujoče.

Je šlo za politično oceno?

Poslanec SDS Dejan Kaloh pa v poslanskem vprašanju »Je odstranitev žičnate ograje vzrok strokovnih analiz ali politično dejanje?« notranjo ministrico sprašuje, ali je napoved odstranitve žičnate ograje v času, ko je prejšnja vlada še opravljala tekoče posle, »temeljila na strokovnih razlogih in analizah, ki jih je pripravila policija ali pa je šlo zgolj za čisto politično oceno, brez strokovnih podlag?«

Kaloh notranjo ministrico prosi, da mu posreduje tako analizo, če razpolaga z njo. »Če temu ni tako, lahko zaključim, da je odločitev Roberta Goloba in vas o odstranitvi žičnate ograje v času, ko sta bila šele kandidata za zasedbo funkcije premierja in ministrice za notranje zadeve, ki jih danes zasedata, zgolj in samo politična.«

Je napoved temeljila na strokovnih razlogih in analizah, ki jih je pripravila policija ali pa je šlo zgolj za čisto politično oceno? (Dejan Kaloh, poslanec SDS)

Svoje poslansko vprašanje je Kaloh sklenil s pozivom: »V primeru, da je policija tako strokovno analizo s predlogom za odstranjevanje žičnate ograje na meji s sosednjo Hrvaško opravila v času po 1. 6. 2022, ko sta funkciji že zasedala vidva s predsednikom vlade Robertom Golobom, vas prav tako prosim, da mi tako analizo pošljete.«

Ministrica: »Migracije so del sodobnih družb«

Notranja ministrica Tatjana Bobnar je na petkovi novinarski konferenci, ko je napovedala odstranitev ograje na meji, dejala, da je to ena prednostnih nalog vlade. »Ograja na slovensko-hrvaški meji je bila postavljena kot začasni instrument. Nesprejemljivo je, da bi postala trajen element mejne politike v običajnih migracijskih razmerah. S tem bi namreč sporočili družbi, da so migracije krizne same po sebi, kar je napačna predpostavka. Migracije so del sodobnih družb, njena stalnica v sodobnosti in v preteklosti.«


Nalaganje
Nazaj na vrh