Janša: »Na podlagi tega predloga se ne da spopadati z epidemijo«
Janša: »Na podlagi tega predloga se ne da spopadati z epidemijo«
V četrtek bodo v DZ opravili splošno razpravo glede novele zakona o nalezljivih boleznih, ki ga je vložila poslanska skupina nepovezanih poslancev. Po Janševih besedah je zakon, »ki naj bi ga pripravila civilna družba v nasprotju z ustavo, priporočili Svetovne zdravstvene organizacije in je popolnoma neoperativen. Preberite ta zakon in se postavite v vlogo NIJZ, vlade in si predstavljajte, kako bi to v praksi delovalo.«
Janša: Zakon pomaga širiti, ne pa preprečevati širjenje nalezljive bolezni
»Na podlagi tega predloga se ne da spopadati z nobeno epidemijo, ker bi trajalo tedne in tedne, preden bi se vsa stroka uskladila okoli nekaterih vprašanj in šele nato bi lahko pristojni sprejemali odločitve. Kot da bi se virus na to oziral,« je dejal v odgovoru na ustno poslansko vprašanje vodje poslanske skupine nepovezanih poslancev Janje Sluga, ki jo je zanimalo vladno stališče do predloga novele. Po Janševem mnenju to ni zakon o preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni, ampak zakon, na podlagi katerega se nalezljivim boleznim pomaga širjenje.
Nekateri žalostni nad dobrimi gospodarskimi kazalci
Glede gospodarskega stanja v državi je premier izrazil razočaranje nad razpravo ob dobrih gospodarskih kazalcih. »Namesto da bi bili vsi veseli, da imamo dobre podatke, visoko rast BDP, zgodovinsko zaposlenost, so nekateri žalostni. Ne tekmuje se s tem, da nečemu nasprotuješ, ampak s tem, da poskušaš biti boljši.« Ob tem je dodal: »Eno je pavšalno ocenjevanje na podlagi občutkov in okusov, ki so različni, drugo pa je ocenjevanje na podlagi objektivnih dejstev, številk, podatkov statističnega urada, evropskega statističnega urada, Evropske komisije, pristojnih uradov EU in OECD. To so nesporni podatki, na podlagi teh nespornih podatkov si lahko ustvarimo realno sliko.«
Prvi pravilniki v javni obravnavi v tem tednu
Poslanca DeSUS Branka Simonoviča je zanimalo izvajanje zakona o dolgotrajni oskrbi, saj bo treba po njegovih besedah sprejeti podzakonske predpise, ki bodo podrobneje urejali nabor in način izvajanja storitev dolgotrajne oskrbe. Predsednik vlade mu je odgovoril, da »vseh devet pravilnikov glede zakona o dolgotrajni oskrbi nastaja sedaj in po zagotovilih obeh pristojnih ministrstev bodo prvi pravilniki v javni obravnavi v tem tednu. Upamo na čim širše sodelovanje laične in strokovne javnosti. Pravilniki bodo sprejeti v roku, kot jih predpisuje zakon.«
Umik predloga dopolnitve kazenskega zakonika
Državni zbor je po poročanju STA na predlog opozicije z dnevnega reda umaknili predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki skrajšuje zastaralne roke za kazniva dejanja in ga je v DZ vložila SNS. Točka je bila umaknjena z dnevnega reda s 46 glasovi za in 31 proti. Po besedah vodje poslancev SNS Zmaga Jelinčiča Plemenitega ta odločitev kaže »na nemoč in strah določene leve politične opcije, da bi morali tožilci hitro delati na vseh svojih primerih.«