Jane Goodall na vatikanskem okoljskem seminarju
Jane Goodall na vatikanskem okoljskem seminarju
Jane Goodall FOTO: Wikipedia
Kardinal Peter Turkson ne izključuje možnosti, da bi papež Frančišek sklical še kakšno sinodo ali podoben dogodek na temo trajnostnosti in stvarstva. Urad, ki ga vodi kardinal, mu bo gotovo predstavil nekaj predlogov v tej smeri, je prefekt Dikasterija za za služenje celostnemu človeškemu razvoju povedal na mednarodnem spletnem seminarju v začetku tedna. Kot poroča avstrijski Kathpress, je bil dogodek, ki se ga je udeležila tudi znamenita britanska antropologinja Jane Goodall, posvečen vprašanju raznolikosti vrst in podnebnih sprememb.
Goodallova v papeževih prizadevanjih, pa tudi v odzivih drugih verskih voditeljev vidi razloge za upanje. Skupaj s prizadevanji mladih, spremembo razmišljanja v podjetjih glede na odtise uporabnikov v okolju in očitnim samoomejevanjem bi lahko pripomogli, da »malo časovno okno človeštva« izkoristimo za preprečitev izumrtja življenjsko ogroženih vrst, kot je pojasnila.
Po besedah Goodallove ravno industrializirano pridelovanje hrane najbolj prispeva k množičnemu izginjanju vrst po svem svetu. O tem je treba nujno temeljito premisliti, tudi zato, ker s tem povezan način reje živali močno spodbuja prenašanje virusov in drugih sprožilcev bolezni. »Epidemija, ki jo trenutno doživljamo, je bila že davno napovedana,« je opozorila ugledna znanstvenica. Goodallova od leta 1965 raziskuje socialno in družinsko vedenje na prostoživečih šimpanzih v porečju reke Gombe v Tanzaniji, izsledki njene temeljite raziskave pa nakazujejo pomembna dejstva o bioloških koreninah človekovega vedenja.
Turkson in Goodallova spodbujata tudi k spremembam v osebnem ravnanju
Kardinal Turkson je na torkovem seminarju podprl prizadevanja Združenih narodov za ohranjanje biološke raznolikosti, v okviru katerih naj bi v prihodnjem desetletju zaščitili najmanj 30 odstotkov kopnega in morij, da bi preprečili uničenje raznolikosti vrst na našem planetu. Če bo predloge konvencije Združenih narodov o biološki raznolikosti mogoče udejanjiti, naj bi se po načrtih ZN izumiranje vrst ustavilo. Do leta 2050 bi si določeni ekosistemi lahko celo opomogli.
Tako Turkson kot Goodallova pa sta spodbudila tudi k spremembam v osebnem ravnanju. »Vsak posameznik bi moral biti pozoren na svoj okoljski odtis,« je opozorila Goodallova, in temeljito premisliti, kaj kupuje, kako živi in kako se premika. Kardinal Turkson je cerkvena občestva, redovne skupnosti in družine spodbudil k udeležbi pri okoljskih projektih.