Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Jan Kožuh – kmet in mizar, ki se dobro znajde tudi v kuhinji [FOTO, VIDEO]

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 01. 05. 2024 / 00:05
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 01.05.2024 / 09:27
Ustavi predvajanje Nalaganje
Jan Kožuh – kmet in mizar, ki se dobro znajde tudi v kuhinji [FOTO, VIDEO]
Jan v domačem hlevu. FOTO: Marko Mesojedec

Jan Kožuh – kmet in mizar, ki se dobro znajde tudi v kuhinji [FOTO, VIDEO]

Vstopili smo v mesec maj, ko je dela na podeželju vse več. Čeprav je začetek maja posvečen prazniku dela in je marsikdo prost delovnih obveznosti, obstajajo poklici, kjer prostih trenutkov tako rekoč ni. Nova epizoda podkasta Mladost na kmetiji prinaša zanimivo zgodbo 20-letnega mizarja Jana Kožuha, ki prihaja iz Svetega Florijana nad Škofjo Loko.

Jan je eden od petih sinov s hribovsko-turistične kmetije Okršlan, kjer se ukvarjajo z živinorejo in vzrejo bikov. Njihovo domačijo obkrožajo gozdovi, zato ni naključje, da je ena prvih Janovih ljubezni delo z lesom. Registriranih imajo še nekaj dopolnilnih dejavnosti, kot so žganjekuha, čebelarstvo in pogostitve za zaključene družbe.

Jan Kožuh je predsednik Društva podeželske mladine Škofja Loka. Lani septembra se je zaposlil, udeležil pa se je tudi evropskega tekmovanja iz mizarstva.


Panoramski pogled na njihovo domačijo. FOTO: Osebni arhiv


Mali domači živalski vrt

Med obiskom kmetije so nas takoj po izstopu iz avtomobila pozdravili glasovi različnih živali. Pri Okršlanovih, kjer je že vsaj sedem generacij pustilo svoj pečat v kmetovanju, imajo 35 glav goveje živine, pet pujsov, osla in kozla, 40 kokoši, šest rac in 10 mačk. Pravi mali živalski vrt. Obdelujejo približno 14 hektarov površin, še več pa imajo gozdov, približno 40 hektarov. Na kmetiji živi osem družinskih članov, kruh z delom na njej pa si trenutno služita Janov oče ter starejši brat Domen.

Jan (na sredini) s starši in štirimi brati. FOTO: Osebni arhivImage caption

Tretji brat po vrsti

Jan šteje 20 let in je tretji sin po vrsti. Starejša brata Tadej in Domen imata 26 oz. 23 let, mlajša Tomaž in Nejc pa 16 oz. devet let. Kmetijo bo najverjetneje prevzel brat Domen. Kljub službi je Jan še vedno zelo močno vpet v vsakdanja kmečka opravila. »Zvečer hodim v hlev, poleti kosim, grabim, pomagam na vrtu pri zelenjavi, pri pobiranju sadja, skratka povsod, kjer me potrebujejo.« Najraje pa ustvarja z lesom. 

 Na kmetiji očesu obiskovalca ne more uiti pisan čebelnjak. Nad čebelarstvom ima še posebej veliko veselja oče, ki ima 24 čebeljih družin. FOTO: Marko Mesojedec

Doma gradijo lesene hiške za goste

Od lanskega septembra je zaposlen v družinskem podjetju, kar mu predstavlja zelo velik užitek. »V podjetju izdelujemo notranje pohištvo, od vrat, omar, kuhinj. Hodim tudi na teren. Dela imamo vedno dovolj«, nam razloži Jan, ki se je z bratom Domnom doma lotil novega izziva, gradnje glamping hiš. »Ker je bilo med gosti veliko zanimanja po prenočiščih, smo se odločili, da naredimo lesene hiške. Morda je delni razlog tudi dejstvo, ker sem kupil mizarski stroj in lahko les obdelujemo doma.«

Za zdaj so v načrtu tri hiške, in sicer iz hrastovega in smrekovega lesa. Prvi gostje bodo v njih predvidoma prenočili že poleti. FOTO: Osebni arhiv

Pogostitve in žganjekuha 

Ker je bilo z leti vse več zanimanja za druženje zaključenih družb, so uredili zunanji prostor pod kozolcem ter notranji pogostitveni prostor, ki lahko sprejme do 55 ljudi. Ker so na kmetiji le sinovi, morajo tudi oni pomagati pri strežbi in kuhanju. »V kuhinji sem zelo rad in s pravo druščino je vedno zabavno. Ni jedi, za katero bi dejal, da je moja specialiteta, imam pa malo dekorativne žilice, zato se kdaj kar poglobim v krožnik, da jed postavim na pravo mesto in ima lep izgled.«

V njihovi trgovinici imajo tudi določene vrste žganja. Pri njih namreč raste kar veliko hrušk, med drugim se lahko pohvalijo s tepko. Iz njih kuhajo žganje ali pa jih sušijo. FOTO: Marko Mesojedec

Varno pri delu v gozdu

Ker pozimi nekatera dela niso v ospredju, se gozdnim opravilom posvetijo v tem letnem času. Vso opremo imajo doma, čeprav bi jim prav prišel še kak stroj, pravi Jan. Posebno pozornost dajejo varnosti, saj vemo, da nesreča nikoli ne počiva. »Seveda poskrbimo, da imamo na glavi čelado, oblečene protivrezne hlače in obute primerne čevlje. Poleg tega uporabljamo vso zaščitno opremo pri strojih. Vedno poskrbimo, da ni samo eden v gozdu, prav tako tudi, da nas ni preveč.«

Lani se je udeležil evropskega tekmovanja iz mizarstva v Gdansku na Poljskem. FOTO: Osebni arhiv

Na evropskem tekmovanju je izdelal okno in zasedel deveto mesto

Jan si lanski september ne bo zapomnil le po tem, da se je zaposlil, pač pa tudi po udeležbi na evropskem tekmovanju iz mizarstva v Gdansku. Prek šole se je najprej uvrstil na državno tekmovanje, ki ga je nato popeljalo na Poljsko. »Imel sem to čast, da sem Slovenijo zastopal na evropskem tekmovanju EuroSkills. Izdelati sem moral okno z zelo zahtevnimi elementi. S končnim rezultatom sem zelo zadovoljen, saj sem se pomeril z najboljšimi mladimi mizarji. Biti deveti v Evropi na tem področju je zame odličen rezultat,« ponosno opisuje svojo mednarodno izkušnjo. Koliko tekmovalcev je bilo na Poljskem ter kdo vse ga je spremljal na tekmovanju? Prisluhnite pogovoru tukaj.

Sveti Florijan varuje domačijo Okršlanovih. Kar nekaj hiš v tej hribovski vasici ima na hiši vgrajeno njegovo podobo. FOTO: Marko Mesojedec

Postal predsednik DPM Škofja Loka

Na vprašanje, kje se vidi v prihodnosti, odgovarja, da še ne ve čisto dobro. »Želim si, da bi vedno delal v naravi in z naravnimi materiali, saj se pri takem delu zelo dobro počutim in uživam vsak trenutek,« poudarja novi predsednik Društva podeželske mladine Škofja Loka, ki je sicer član društva že šest let. »Prek društva sem spoznal ogromno ljudi. Ti mi polepšajo veliko trenutkov z raznimi izleti in dogodki. V društvu sem dobil tudi veliko znanja od mladih s podeželja,« še dodaja Jan, ki je bil v mlajših letih tudi kolednik.





Nalaganje
Nazaj na vrh