Izzivi katoliških šol
Izzivi katoliških šol
Fotografija je ilustrativna. Foto: Tatjana Splichal
V Portu je bilo minuli konec tedna 85. generalno zasedanje Evropske konference katoliških šol. Organizacija letos praznuje 40 let delovanja, vanjo pa je vključenih 28 članic, tudi Slovenska škofovska konferenca. Člani konference zastopajo katoliško šolstvo v 26 državah Evrope, v katerega je vključenih skoraj 9 milijonov otrok, ki obiskuje preko 34.000 šol.
Priprave na srečanje v Rimu
Na srečanju so obravnavali dokument Vatikanske kongregacije za katoliško vzgojo, ki ga je konec leta 2013 objavila Vzgoja in izobraževanje za medkulturni dialog v katoliških šolah s podnaslovom »Življenje v harmoniji za civilizacijo ljubezni. »Medkulturni in medreligijski dialog ter prakse posameznih držav na tem področju predstavljata eno pomembnejših področij dela Konference v zadnjem času,« je povedal Marko Weilguny. »Poleg tega je bilo na srečanju precej pozornosti namenjene tudi pripravam na veliko srečanje konec leta v Rimu, ko bosta evropska in svetovna organizacija skupaj pod vodstvom in koordinacijo Kongregacije za katoliško vzgojo slovesno obeležile 50-letnico koncilskega dokumenta Gravissimum educationis in 25-letnico apostolske konstitucije Ex Corde Ecclesiae. Novembra se na srečanju v Rimu pričakuje preko 2.000 predstavnikov različnih izobraževalnih organizacij s celega sveta, ki se ga bo udeležil tudi papež Frančišek.«
Portugalske in slovenske katoliške šole pred podobnimi izzivi
Slovenija se uvršča med države z najnižjim odstotkom in absolutnim številom otrok v katoliških šolah. Največ pozornosti so sicer namenili stanju katoliških šol na Portugalskem. »Čeprav je število katoliških šol precej večje kot v Sloveniji, smo lahko videli, da so izzivi, s katerimi se soočajo, precej podobni izzivom pred slovenskimi katoliškimi šolami. Salazarjeva diktatura se je na svoj način vsiljevala v strukture katoliške cerkve in tako tudi na katoliškem šolstvu pustila sledi, ki bi jih lahko na nek način primerjali z dediščino, ki jo v Sloveniji čutimo kot posledico komunizma. Financiranje šol je urejeno na podoben način, status katoliških šol v družbi pa je prav tako primerljiv. Ob vsej različnosti in pestrosti držav Evrope je tako lepo videti, da so določeni izzivi, s katerimi se srečujemo vendarle skupni. Še lepše pa je videti, da je skupna tudi vizija, da lahko v medsebojni podpori skupaj načrtujemo prihodnje aktivnosti in da pripadamo skupnemu občestvu katoliške Cerkve.«
Povzeto po: Radio Ognjišče