Izvršilni odbor SLS povabil Petra Gregorčiča k včlanitvi v stranko
Izvršilni odbor SLS povabil Petra Gregorčiča k včlanitvi v stranko
»V preteklosti se je prevečkrat dogajalo, da so notranji spori in pritiski od zunaj stranko slabili. Pričakujem, da bomo temu storili konec na sobotni klavzuri in da bo njen izplen sledil priporočilom izvršilnega odbora, naj stranka do prihodnjih parlamentarnih volitev vse sile uperi v krepitev lokalne mreže in oblikovanje jasnih smernic za nadaljnje delovanje. Navsezadnje je konsolidirana in močna ljudska stranka naša osebna dolžnost do Slovenije,« je za STA poudaril predsednik SLS Marko Balažic.
Pomiritev strasti
V soboto tako pričakuje »pomiritev strasti«, da bo lahko SLS v prihodnje kredibilno sodelovala na volitvah in bila tudi kredibilni partner. Člani izvršilnega odbora pa so se na torkovi seji pogovorili tudi z dr. Petrom Gregorčičem, saj je v stranki ob povolilni analizi zavrelo, puščice so letele zlasti med Gregorčičem in Balažicem, v burni razpravi je padel tudi predlog za sklic izrednega volilnega kongresa, na katerem bi utegnili zamenjati vodstvo, a je glavni odbor na glasovanju tak predlog zavrnil.
Pogovarja se z vsemi
Tokrat je Gregorčiča, ki je zaradi službenih obveznosti trenutno v ZDA, izvršilni odbor povabil, naj se vključi v stranko in dejavno pripomore k njeni rasti. »Zdaj je odločitev na njegovi strani,« je pojasnil Balažic, ki pa ni želel javno komentirati odziva Gregorčiča, ki je za STA potrdil, da se je povabilu odzval, ker se pogovarja z vsemi, da pa predsednik stranke ni predstavil svoje vizije potencialnega sodelovanja, temveč izrazil pričakovanje, da svoje videnje predstavi Gregorčič.
Stranka dveh obrazov
Po njegovem so ga tudi člani izvršilnega odbora raje osebno napadli, namesto da bi predstavili svojo prihodnjo vizijo stranke, ki mu je med predvolilno kampanjo prirasla k srcu, »a ima dva obraza«: zares ljudskega po njegovem predstavljajo lokalni odbori, drugi pa sedi na tajništvu stranke in se zavzema za status quo. »Povedal sem, da bo moje nadaljnje sodelovanje s stranko odvisno zlasti od tega, kako se bosta vodstvo in stranka odzvala na zavajanja svojega predsednika,« je poudaril Peter Gregorčič.
Kako kažejo ankete?
Dodal je še, da verjame le v politiko in politike z integriteto, zato bodo vse njegove odločitve o nadaljnjem sodelovanju s SLS odvisne od tega, ali bodo kot stranka sposobni dokazati enako, je še poročala STA. Slovensko ljudsko stranko bi sicer po zadnji javnomnenjski raziskavi Mediane ta hip volilo 2,5 % vprašanih (mesec prej le 1,3 %), po raziskavi Ninamedie pa 2,6 %. V prvem primeru je tretja najbolj priljubljena neparlamentarna stranka (za Vesno in Pirati), v drugem pa druga (za Vesno).
Srž nesoglasij
Za osvežitev spomina: v povolilni analizi je nosilec strankine liste na evropskih volitvah očital vodstvu SLS, da se je premalo angažiralo zlasti v vzhodnem delu države, kjer je stranka sicer tradicionalno močna. Po njegovem je »šibko vodstvo« premalo dejavno, ne zmore usklajevati različnih interesov znotraj stranke in se ne ukvarja z njenim podmladkom. Dodatno so razmere v SLS zaostrile še medijske navedbe o tem, da naj bi se strankin predsednik sprenevedal glede svoje izobrazbe.