Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Izgubljeni v EU: bo vaš glas prinesel spremembo?

Za vas piše:
Matej Kovač
Objava: 29. 05. 2024 / 10:19
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 29.05.2024 / 19:20
Izgubljeni v EU: bo vaš glas prinesel spremembo?
Matej Kovač. FOTO: Tatjana Splichal

Izgubljeni v EU: bo vaš glas prinesel spremembo?

Pred štirimi leti sem na evropskih volitvah glasoval za NSi, preferenčni glas pa sem dal Žigi Turku. Prepričal me je s kratkim programskim stavkom, za katerega sem upal, da ga bo poskusil uveljavljati vsak, ki bo iz liste, kateri sem dal glas, izvoljen: »Rad bi Slovenijo naredil bolj evropsko in Evropo bolj inovativno, varnejšo in takšno, ki se bo bolj zavedala svoje krščanske identitete.«

Ključni del krščanske identitete je subsidiarnost, ki je vgrajena v temelje Evropske unije. Subsidiarnost je načelo, da višje oblasti ne smejo prevzeti nalog, ki jih lahko učinkovito opravijo nižje oblasti, s čimer se spodbuja avtonomija in odgovornost posameznikov in lokalnih skupnosti, v evropskem primeru pa nacionalnih držav. Hudo sem bil razočaran, ker je poslanka, ki smo jo pomagali izvoliti v Evropski parlament, sodelovala skupaj z levičarskimi politiki in evrokrati pri napadih na poljsko, madžarsko in slovensko vlado v zadevah, ki nimajo zveze z osnovnim poslanstvom EU. Skratka, nobenega delovanja v skladu s programskim stavkom, ki me je pritegnil kot volivca.

Čeprav en sam glas ne spremeni veliko, se bom, kljub razočaranju, 9. junija spet udeležil volitev. Moji razlogi so naslednji: vsak glas krepi legitimnost volilnega sistema, ki je sicer nepopoln, a še vedno najboljši za izbiro in menjavo oblastnikov. Sodelovanje na volitvah omogoča posamezniku, da izrazi svoje...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh