Italija in manjšina po vojni
Italija in manjšina po vojni
Urednik zbornika je Ivo Jevnikar. Gradivo zanj je nastalo že leta 2007, za seminar z naslovom Ob 60-letnici obnovitve samostojnega slovenskega političnega nastopanja v sedanjih mejah Republike Italije. Ker se je pojavila priložnost, so referate zbrali in jih objavili v knjižni obliki v sklopu projekta Zastavimo skupne moči za skupne cilje. Od prvotnih osmih referatov v knjigi ni le takratnega prispevka Gorazda Bajca.
Uvodna referata Nevenke Trohe in Raoula Pupa (ki je v italijanščini) so objavili, kot sta ju avtorja predstavila že leta 2007, ostale referate, ki govorijo o specifičnih področjih, pa so avtorji nekoliko posodobili.
Posledice »internacionalistične« politike komunistične partije
Zgodovinarka Nevenka Troha v prispevku V novih razmerah prikaže Julijsko krajino po koncu druge svetovne vojne.
Nina Lončar pod naslovom Od velike enotnosti do bolečih razkolov piše o politični organiziranosti pod okriljem KP v Julijski krajini.
Peter Černic je pod naslovom Obuditev demokratične politične tradicije na Goriškem po drugi svetovni vojni osvetlil rojstvo Slovenske demokratske zveze.
Ivo Jevnikar pod naslovom Politični monopol in nasilje, bojkot, fratelanca, piše o povojni politični diferenciaciji med Slovenci na Tržaškem.
Objavili so prispevek Viljema Černa Preganjanje se nadaljuje o demokratični fronti Slovencev v Benečiji.
Erik Dolhar je pod naslovom Kanalska dolina med Italijo, Jugoslavijo in Avstrijo raziskal boj za meje in za narodnostne pravice v Kanalski dolini.
Prispevki so zelo zanimivi, saj osvetljujejo agresivno politiko italijanske države do slovenske manjšine in uničujoče posledice »internacionalistične« politike komunistične partije.