Iraški patriarh Sako: Ostra kritika politike zahoda
Iraški patriarh Sako: Ostra kritika politike zahoda
Kaldejsko-katoliški patriarh v Iraku, Louis Sako, je izrazil ostro kritiko zahodni politiki na Bližnjem Vzhodu. Zahoda v resnici ne zanimajo demokratične reforme na Bližnjem Vzhodu, pač pa zgolj upošteva svoje gospodarske interese in je ob tem celo pripravljen, da jih uveljavi z vojaško silo. »S kakšno pravico Zahod prodajajo orožje Siriji in Iraku, nato pa državi napade? Tukaj na Bližnjem Vzhodu zahodne politike ne razumemo. V njej ni moč prepoznati nikakršnih vrednot«, je prepričan patriarh Sako.
Patriarh, ki je bil predviden kot predavatelj na letnem zasedanju pobude »Krščanski orient« v avstrijskem Salzburgu, je moral svoje sodelovanje tik pred zdajci odpovedati in je iz Bagdada poslal sporočilo udeležencem srečanja.
Deset let po ameriški invaziji na Irak tam še vedno vsak dan prihaja »do eksplozij, mrtvih in ogromne škode«, še vedno pa v deželi ni demokracije. Če bi si Zahod resnično želel demokratične razmere na Bližnjem Vzhodu, »bi moral k temu prispevati tudi sam, tako da bi ljudi vzgajal za demokracijo in jim pomagal, da bi jo znali udejanjati«. Očitno se to ne dogaja, meni patriarh.
Cerkveni dostojanstvenik je opozoril tudi na položaj v številnih državah Bližnjega Vzhoda: »Ne razumemo, zakaj naj bi en diktatorski režim nasledil drugi, še hujši. V Egiptu je Mubarak odšel, prišel pa je Mursi – kakšna zamenjava!« Posledica tega so spori, še več korupcije in vse večja revščina. Podobno velja tudi za Jemen in Sirijo.
Sako je posvaril tudi pred vojaškim posegom ZDA v Siriji. Ta bi povzročil veliko nedolžnih smrti, uničenih bi bilo še več domov in infrastrukture, položaj bi se še zapletel, vse skupaj pa ne bi rešilo nobene težave. Poleg tega ni jasno, kakšne posledice bi imel takšen poseg ne le za Sirijo, ampak tudi za njene sosede. Položaj na Bližnjem Vzhodu bi se gotovo spremenil, »če velesile ne bi več podpirale nasilja, ampak bi bolj spodbujale k dialogu.« Za tamkajšnje težave namreč obstaja le politična rešitev.
Patriarh poziva vse Cerkve in civilnodružbene sile na zahodu, naj si pri politično odgovornih prizadevajo za mirno rešitev sirskega spora in ostalih sporov na Bližnjem Vzhodu. Predvsem pa nobeni izmed sprtih strani ne bi smeli prodati nikakršnega orožja več.
Vir: Kathpress
Foto: splet