IJS: Slovenija v oranžni fazi, v treh tednih lahko v rdeči
IJS: Slovenija v oranžni fazi, v treh tednih lahko v rdeči
Podvojitveni čas epidemije je približno 20 dni. Čeprav počitniška sezona deluje kot delo zaprtje države, lokalno okuževanje narašča, kaže projekcija širjenja epidemije na IJS. Iz epidemioloških podatkov NIJZ je razvidno, da bi epidemija naraščala tudi, če ne bi prišlo do novih okužb, ki k nam prihajajo iz tujine.
Različica delta
Zadnja različica je za kar 50 % bolj nalezljiva od alfe, narašča pa tudi zaradi uvoza iz drugih držav. Delta je tako po deležu v populaciji že skorajda povsem prevladujoča.
Včerajšnji podatki za Slovenijo
Število potrjenih okužb v torej se je povzpelo na 248 primerov, opravljenih je bilo 1974 PCR testov, kar je 12,6 odstotka, kažejo podatki NIJZ. Sedemdnevno povprečje je po novem 139. Trenutno efektivno reprodukcijsko število pri upoštevanju uvoženih okužb znaša, 1,40, lokalno pa 1,20, sta pa obe številki nižji od zadnje napovedi.
Da četrti val ne bo preveč narasel, predvsem pa, da ne bo premočno obremenil bolnišnic, bi se morali vsaj vsi starejši od 40 let čim prej cepiti in se zaščititi pred hujšim potekom bolezni. (IJS)
Ob nezadostni precepljenosti bi lahko v jeseni v bolnišnicah presegli drugi val epidemije. Cilj je sicer 90 % precepljenost odrasle populacije, trenutno smo na 48 %.