Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Igre na srečo imajo resne »družbene in etične posledice«

Za vas piše:
M. M.
Objava: 16. 03. 2022 / 15:04
Oznake: Politika
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 16.03.2022 / 15:24
Ustavi predvajanje Nalaganje
Igre na srečo imajo resne »družbene in etične posledice«
Fotografija je simbolična. FOTO: Pexels

Igre na srečo imajo resne »družbene in etične posledice«

Slovenska škofovska konferenca (SŠK) in Slovenska karitas ob predlaganih spremembah zakona o igrah na srečo v skupni izjavi opozarjata, da so igre na srečo »še posebej sporne in nevarne za razvoj zasvojenosti ter drugih negativnih posledic.« Ob tem obžalujeta, da je Slovenija s širitvijo števila igralnih salonov že v letu 2003 zelo liberalizirala področje igralništva.

»Zdaj se temu pridružuje tudi sprememba zakona o igrah na srečo, ki poleg sedanjih dveh predvideva še tri nove prireditelje na področju klasičnih iger na srečo. Zelo verjetno je, da bodo to veliki tuji prireditelji, ki želijo širiti svoj trg in z velikimi dobitki ter oglaševanjem pridobivati nove igralce ali premeščati igralce od bolj varnega igranja loterijskih iger na področje športnih stav in drugih bolj tveganih oblik igranja,« so med drugim zapisali v izjavi, v kateri se pred večjo širitvijo področja iger na srečo zavzemajo za široko javno razpravo.

Škodljive družbene in etične posledice

Kot poudarjajo, je pri širjenju iger na srečo v ospredju predvsem potencial novih igralcev, njihove kupne moči, novih produktov na tem področju in večjih davčnih prihodkov, »ob tem pa se spregleda škodljive družbene in etične posledice oziroma družbene stroške, ki v predlogu sprememb zakona niso proučeni in navedeni. Tako se ne predvideva dodatnih finančnih posledic zaradi bankrotov posameznikov in njihovih družin, razvez, samomorov, povečanih stroškov zaradi preganjanja kriminala, sojenja, varovanja premoženja, zdravljenja odvisnikov in njihovih svojcev ter mnogih drugih posrednih negativnih posledic.«

Ob tem pa se spregleda škodljive družbene in etične posledice oziroma družbene stroške, ki v predlogu sprememb zakona niso proučeni in navedeni.

Odvisnost od igralništva

Po podatkih, s katerimi razpolaga Slovenska karitas, je v programe za odvajanje od odvisnosti z igrami na srečo že vključenih več kot 10 % uporabnikov, ki so odvisni od igralništva, športnih stav, igralnih avtomatov in hazardiranja na spletu. »Tvegane igre na srečo zagotovo sodijo med dejavnike, ki spreminjajo miselnost in ustvarjajo okolje, ki oblikuje mlade ter jih navaja k drugačnemu pogledu na vrednost dela, študija, osebnega razvoja.«

Zato je nujno, da se pred napovedano večjo širitvijo področja iger na srečo začne široka javna razprava.

Za široko javno razpravo

SŠK in Slovenska karitas opozarjata tudi, da medicina zasvojenih igralcev ne prišteva med klasične bolnike. »Zato je nujno, da se pred napovedano večjo širitvijo področja iger na srečo začne široka javna razprava.« Ob tem še dodajajo: »Slovenska karitas in Slovenska škofovska konferenca zaradi mnogih že vidnih in predvidljivih škodljivih posledic pozivata vse odgovorne, da si zastavijo resno vprašanje o smiselnosti in razumnosti spodbujanja širjenja iger na srečo v Sloveniji ter čim prej vzpostavijo učinkovite preventivne programe za tovrstne oblike zasvojenosti.«

Celotna izjava v priponki.

Skupna izjava SŠK in Slovenske karitas.docx.pdf

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Akcija
Pot v samoslovenstvo
Zgodovina
39,90€ 34,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh