»Hvaležni Gospodu tudi za dar njegovega veselega srca«
»Hvaležni Gospodu tudi za dar njegovega veselega srca«
Foto: Tamino Petelinšek
»Gospodu je bil tudi pridružen v njegovi osamljenosti, saj ga zaradi razmer nismo mogli obiskovati. Tudi to je pridružil svoji daritvi,« je ob smrti zaslužnega ljubljanskega nadškofa metropolita msgr. mag. Alojza Urana v prvem odzivu poudaril ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore.
Zore: Bolezen ga je tri mesece pridruževala Gospodovemu trpljenju
»Na veliko soboto naš Gospod Jezus Kristus počiva v grobu. Kristjani se s hvaležnostjo spominjamo njegove daritve na križu, ko nam je izkazal ljubezen do konca, do čudovite prošnje 'Oče, odpusti jim'. To nam razodeva, kako daleč gre Božja ljubezen, nič in nihče je ne zaustavi. V to Ljubezen se je v današnjem jutru preselil zaslužni ljubljanski nadškof, metropolit Alojz Uran. Že tri mesece ga je bolezen pridruževala Gospodovemu trpljenju. Prestal je več operacij in vse v veliki vdanosti v Božjo voljo. 'Prosite Gospoda, naj z menoj stori, kar je zame najbolje.' Gospodu je bil tudi pridružen v njegovi osamljenosti, saj ga zaradi razmer nismo mogli obiskovati. Tudi to je pridružil svoji daritvi. Gospodu se zahvaljujemo za dar njegovega življenja, njegovega duhovništva in škofovstva, predvsem pa za dar njegovega dobrega in veselega srca. Vabim vas, da za pokojnega nadškofa Urana molimo in darujemo svete maše. Gospoda prosimo, naj ga sprejme v veselje svojega kraljestva in naj mu da večni mir in pokoj,« je poudaril Zore.
Rode: Bližina z Bogom se je odražala v njegovi toplini
Pokojni Uran je bil ljubljanski pomožni škof tudi v letih 1997–2004, ko je nadškofovsko mesto zasedal Franc Rode. Zdajšnji kardinal se ga spominja kot veselega človeka plemenitega in odprtega srca.
»Ob smrti g. nadškofa mi prihaja na misel njegovo novomašno in škofovsko geslo 'Da, Oče', ki najbolje razodeva njegovo otroško predanost in zaupni odnos do Stvarnika. Jedro njegove duhovnosti je v bližini z Bogom, kar se je odražalo v toplini in prisrčnosti njegovih odnosov do drugih. Bil je človek plemenitega in odprtega srca, dobri pastir po Jezusovem zgledu, vesel in prijeten v družbi. Odslej bo s svojim žametnim glasom prepeval z angelskimi zbori. Ko se danes iz daljave poslavljam od njega, se mu iskreno zahvaljujem za njegovo zvesto službo v času mojega škofovanja v Ljubljani, za njegovo toplo besedo in prisrčni odnos do vseh. Ko izražam svoje sožalje njegovim domačim, mi vera zagotavlja, da bo tako, kot je bil pridružen Božjemu Sinu v njegovi smrti, z njim tudi vstal od mrtvih. Naj ga Gospod v svojem brezmejnem usmiljenju sprejme v svetlobo svojega obličja,« je dejal kardinal.
Franc Rode in Alojz Uran. Foto: Tamino Petelinšek
Glavan: Naj se spočije na Jezusovem Srcu
Novomeški škof Andrej Glavan je v svojem imenu, v imenu duhovnikov in vernikov novomeške škofije izrazil ljubljanski nadškofiji in vsem sorodnikom iskreno sožalje ob smrti Alojzija Urana.
»Dolgo je bilo klesanje in težki so bili udarci mnogih preizkušenj, zlasti v zadnji bolezni, da je Stvarnikova roka izklesala iz pokojnega nadškofa Alojzija Urana svetlo podobo in lik za večno srečo. Ostal bo nepozabnem spominu za mnoge, ki smo ga poznali, se z njim družili, prepevali in se z njim trudili v vinogradu nekdanje skupne ljubljanske nadškofije. Dve leti je bil kot ljubljanski nadškof tudi ordinarij na ozemlju sedanje novomeške škofije, več kot 10 let pa je kot pomožni škof vodil mnoga slavja in zlasti številne birme v njenih župnijah. Prepričan sem, da bo zato ostal tudi v naši škofiji v lepem spominu in da bo deležen molitev mnogih, ki so ga spoznali in spoštovali. Naj mu bo Gospod bogat plačnik za vse, kar je dobrega storil in tudi za vse hudo, ki ga je sprejel in v duhu duhovniškega in škofovskega gesla 'Da, Oče' nosil v vseh letih škofovskega služenja in preizkušenj. Naj se po mnogih letih notranjih bojev in dolgotrajni in mučni bolezni spočije na Jezusovem Srcu,« je zapisal Glavan.
Andrej Glavan in Alojz Uran. Foto: Tatjana Splichal
Štumpf: Njegov nasmeh nam je pomenil razodetje velikonočnega veselja
Murskosoboški škof Peter Štumpf je ob smrti sobrata poudaril: »Nasmeh tega škofa nam je pomenil razodetje velikonočnega veselja, njegova pesem pa blagodejno prijaznost, s katero nam je njegov mir vedno pobožal dušo.«
»Danes dopoldan je Gospod vsega stvarstva in vseh narodov poklical velikega apostola miru na Slovenskem, nekdanjega ljubljanskega nadškofa Alojzija Urana, da se mu pridruži v slavi vstajenja. Nadškof Uran nas tudi zdaj, v času naše stike in njegovega odhoda k nebeškemu Očetu, spodbuja, da ne smemo moliti zgolj: 'Bog, reši nas. Pomagaj nam. Usliši nas. Usmili se nas.' K vsemu temu je treba dodati še bistveno: 'Razsvetli nas. Spreobrni nas. Prenovi nas. Preusmeri nas.' Tudi močna, zaupljiva vera nadškofa Urana in dan njegove smrti nam več kot preroško oznanjata gotovost, da je vstali Jezus ves čas ob nas. Zato velika noč nikdar ne more miniti. Zunaj Jezusa ni nobene druge stalno veljavne in za vse večne čase obstojne resničnosti. Samo vstali Jezus ostane za vse večne čase. V njem živimo, se gibljemo in smo, celo iz njegovega rodu smo. Dragi sobrat, nadškof Alojzij. Vstali Gospod naj vas pridruži občestvu blaženih v nebesih. Hvala dobremu Bogu za vas,« je dejal Štumpf.
Peter Štumpf in Alojz Uran. Foto: Tatjana Splichal