»Geza Erniša je bil človek nalezljive skromnosti in strpnosti«
»Geza Erniša je bil človek nalezljive skromnosti in strpnosti«
Pogrebno slovesnost sta vodila zdajšnji škof Leon Novak, ki je pokojnega Ernišo označil za »Primoža Trubarja 20. stoletja«, in njegov predhodnik Geza Filo, udeležili pa so se je številni verniki in predstavniki cerkvenega, državnega in lokalnega življenja, med škofi oziroma njihovimi predstavniki iz več držav pa tudi murskosoboški škof msgr. dr. Peter Štumpf.
Namesto cvetja in sveč v dobrodelne namene
Svojci pokojnega so namesto sveč, cvetja in vencev predlagali darove za dobrodelne namene: za negovalni oddelek Splošne bolnišnice Murska Sobota, Cerkveno občino Moravske Toplice in sklad Evangeličanskega lista. Evangeličanska cerkev pa je v sodelovanju z Občino Moravske Toplice odprla e-žalno knjigo za škofom Gezo Ernišo, v katero se bo možno vpisati vsaj še teden dni.
Pahor: Vsaka njegova beseda je bila pretehtana
Slovenski predsednik Borut Pahor je v govoru na žalni slovesnosti izpostavil, da je s škofom Ernišo vselej rad sodeloval in ga z veseljem srečeval, v spominu pa ga bo ohranil kot človeka nalezljive skromnosti in strpnosti. »Vsaka njegova beseda je bila pretehtana, hkrati pa umerjena z drugo enake teže,« je poudaril predsednik Pahor.
Skromen, a prepričan vase; nevsiljiv, a v sebi trden
»Skromen, a prepričan vase; nevsiljiv, a v sebi trden, je bil škof Erniša odprt, radoveden duh, ki se je kot osebnost oblikoval med ljudmi ne le v rodnem Prekmurju, temveč povsod, kamor je prišel: na Hrvaškem, Slovaškem, v Nemčiji. Bil je eden najprepoznavnejših slovenskih verskih dostojanstvenikov, ki je imel zaupanje in spoštovanje tudi med neverujočimi in drugače verujočimi,« je opozoril Pahor.
Deloval povezovalno in utrjeval ugled domovine
In še: »Med njegovim vodenjem se je avtohtona slovenska evangeličanska krščanska skupnost trdno umestila v vseslovensko narodno zavest, škof Erniša pa med tiste Slovence, ki v slovenski skupnosti delujejo povezovalno, v stiku z mednarodnim okoljem, verskim in laičnim, pa utrjujejo in povečujejo ugled svoje domovine Slovenije.«
Štumpf: Dober prijatelj katoličanov
Soboški škof Peter Štumpf pa je pokojnega Ernišo že pred dnevi označil za »dobrega prijatelja katoličanov, skrbnega voditelja svojih vernikov, velikega humanista in ekumenskega delavca, najprej pa dobrega vernika, predanega svoji Cerkvi. Njegova skrbnost na humanitarnem področju je blagodejno pričevala Kristusovo skrbnost za vse ljudi, ne glede na vero in osebno prepričanje.«
Nenehno spodbujal k molitvi za edinost med kristjani
Škof Štumpf je dodal, da »smo bili tudi katoliški verniki zaradi te njegove pozornosti deležni lajšanja stisk, zlasti v njegovi pomoči pri dobavi bolniških postelj in druge medicinske opreme v naši regijski bolnišnici. Nenehno nas je spodbujal k molitvi za edinost med kristjani. Molimo za njegovo blagodejno večnost, za njegovo družino in sestrsko Evangeličansko cerkev, ki ji je podaril svoje življenje in služenje.«