Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Frančiškovo slovo od Latinske Amerike

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 22. 01. 2018 / 11:56
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:39
Ustavi predvajanje Nalaganje

Frančiškovo slovo od Latinske Amerike

Molitev z redovnicami, srečanje s škofi, sklepno bogoslužje v Limi.

Včerajšnji dan papeževega obiska v Peruju je minil v skupni molitvi z redovnicami kontemplativnega življenja, ob srečanju s perujskimi škofi in slovesnem sklepnem bogoslužju v perujski prestolnici Limi.



Molitev z redovnicami

Papež je okoli 500 redovnic med jutranjo molitvijo spodbudil, naj s svojo molitvijo »stojijo ob strani ljudem v njihovem trpljenju«. Pri tem je imel v mislih predvsem »zapornike, migrante, begunce in preganjane, ranjene družine, brezposelne, uboge, bolne in odvisnike«, je pojasnil v romarski cerkvi »Gospoda čudežev« (Senor de los Milagros). »Med vašo molitvijo podnevi in ponoči pred Gospoda prinašate življenja mnogih bratov in sester, ki iz različnih razlogov sami ne pridejo do Njega«, je nadaljeval sveti oče in dodal, da s tem klavzura, v kateri živijo, ni utesnjena, ampak zelo široka.

Papež je sestre znova posvaril pred obrekovanjem, ki lahko uniči življenje občestva in človeku odvzame veselje do življenja. Zbrane je prosil, naj molijo tudi za edinost Cerkve: »Cerkev vas potrebuje«, je dejal med bučnim aplavzom navdušenih redovnic.

Da so se lahko udeležile dogodka, je okoli 160 redovnic noč pred skupno molitvijo s papežem prespalo kar na tleh svetišča.



Srečanje s škofi

Po molitvi z redovnicami se je sveti oče srečal s perujskimi škofi, ki jih je v nagovoru spodbudil, naj pogumneje obsojajo nepravilnosti v državi. Kot zgled »uličnega škofa« jim je postavil sv. Toribija (1538-1606), ki je vedno znova »prečkal visoke reke, da bi dosegel nasprotne bregove«: na oddaljenih območjih, v tujih kulturah, v prizadevanjih za pravičnost in edinost med ljudmi.

Nagovor mladim

Po srečanju s škofi je papež Frančišek z balkona nadškofijske palače molil opoldansko molitev angelovega češčenja. Na trgu Plaza de Armas je bila med množico vernikov velika večina perujskih mladih, ki jim je papež namenil opoldanski nagovor. Spodbudil jih je, naj pogumno sledijo svojim idealom in pri tem poslušajo Jezusa. Tudi ko bo življenje težko, naj ne izgubijo upanja, kajti pot do blagrov v življenju »nikakor ni lahka, ampak zelo strma«. Mladim po njej ni treba stopati posamično, ampak lahko to počnejo v skupinah, kjer vsak prispeva tisto najboljše, kar zmore.



Sklepno bogoslužje

Zadnji dogodek papeževega obiska v Peruju je bilo slovesno sklepno bogoslužje na mestnem obrobju Lime, ki se ga je po ocenah prirediteljev udeležilo okoli 1,3 milijona ljudi in je bilo daleč najbolj obiskana prireditev tokratnega potovanja. Frančišek je zbrane vernike pozval, naj ne izgubijo poguma in ne postanejo ravnodušni; življenje v mestu namreč človeka hitro zapelje, da se skrije in potegne vase.

Papeževe nagovor je temeljil na svetopisemskem odlomku o Joni, ki je poskušal bežati pred stisko. Ne glede na to, kje smo, vedno je med »človeškimi presežki«, torej ljudmi, ki so družbi »odveč«, boleče videti otroke in mlade. Frančišek je ob tem navedel besede svojega predhodnika Benedikta XVI., ki je dejal, da »družba, ki ne more sprejeti trpečih in pomagati s so-čutjem deliti in nositi trpljenje tudi od znotraj, okrutna in nehumana družba«.

Za razliko od Jone se je Jezus od vsega začetka obračal k izločenim in zavrženim, njegovo gibanje upanja pa je preko Simona in Andreja, Jakoba in Janeza, svetega Petra in drugih zdržalo do današnjega časa; evangelij Božje ljubezni »je prišel do nas, da bi ga znali uporabiti kot protisredstvo globalizaciji brezbrižnosti«, je dejal papež. S kristjani v Peruju in drugod po svetu »Jezus še naprej hodi po ulicah in trka na naša srca, da bi znova prižgal upanje in hrepenenja: da bi bratstvo premagalo razkrajanje, solidarnost krivico ter da bi orožje miru pogasilo nasilje«.

Verniki naj se ne bojijo »biti svetniki 21. stoletja«. Upanje, da je to mogoče, je med tokratnim obiskom lahko »zgrabil z obema rokama«, je ob zaključku mašne slovesnosti dejal papež, ki se je nato srečal še s predstavniki drugih veroizpovedi v Peruju.

Sklepnemu bogoslužju je na mednarodnem letališču v Limi sledila poslovilna slovesnost in odhod papeževega letala proti Rimu.

Vir: Kathpress / Radio Vatikan
Foto: Vatican News / Facebook

Preberite tudi:
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/%C2%BBpapez-francisek-se-bo-v-cilu-in-peruju-pocutil-kot-doma%C2%AB
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/francisek-v-strahu-pred-vrnitvijo-jedrskega-orozja
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/papez-prispel-v-cile
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/papez-cilske-politike-spodbudil-k-demokraciji
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/masa-v-santiagu-in-srecanje-s-posvecenimi-osebami
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/francisek-prisluhnil-zrtvam-spolnih-zlorab-v-cilski-cerkvi
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/papez-med-staroselskim-ljudstvom-mapuce
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/francisek-nagovoril-cilsko-mladino-in-studente
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/francisek-v-cilu-spodbudil-gostoljubje-do-migrantov
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/papez-porocil-par-med-letom-v-cilu
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/sveti-oce-prispel-v-peru
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/%C2%BBgloboke-rane%C2%AB-amazonskih-ljudstev
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/sveti-oce:-korupcija-je-%C2%BBvirus%C2%AB-latinske-amerike
https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/papezeva-sobota-v-peruju

Kupi v trgovini

Življenjske težave
Drugi priročniki
4,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh