Frančiškov mirovni poziv poskrbel za 'preobrat' v Siriji
Frančiškov mirovni poziv poskrbel za 'preobrat' v Siriji
Poziv papeža Frančiška k dnevu posta in molitve za mir na Bližnjem Vzhodu, predvsem v Siriji, je poskrbel za 'preobrat' v sirski krizi. O tem je prepričan apostolski nuncij v Damasku, nadškof Mario Zenari, kot je poročala katoliška agencija 'Asianews'. 'Dva čudeža', namreč začasna odložitev oboroženega posredovanja in privolitev sirske vlade, da uniči svoje kemično orožje, sta posledica nedolžnih žrtev napada s strupenim plinom in prizadevanj papeža Frančiška.
Po mnenju apostolskega nuncija je molitveno bdenje svetega očeta 7. septembra letos poskrbelo za spremembo v načinu razmišljanja. V primeru oboroženega spopada bi obstajala nevarnost, da se sirski spor razširi na sosednje države in se tako razvije v območno ali pa celo globalno vojno, je v pogovoru za agencijo 'Asianews' pojasnil nadškof Zenari.Po njegovih besedah 'tragedija 21. avgusta označuje preobrat, s tem dogodkom se je odprlo nekakšno brezno. Če je to poskrbelo za korenito spremembo v razmišljanju, potem smrt številnih nedolžnih žrtev, med katerimi je bilo tudi veliko otrok, ni bila povsem zaman'.
Zadnji 'preobrat' je sicer prinesel precejšnje olajšanje, vsekakor pa zdaj svet ne sme obstati na mestu. »Še naprej moramo moliti, da bi pospešili politično rešitev sirskega spora«, je prepričan nadškof Zenari.
Nedavno objavljeno poročilo inšpektorjev Združenih narodov potrjuje uporabo kemičnega orožja v oboroženih spopadih v Siriji in še posebej med plinskim napadom pred štirimi tedni v Ghouti, odprto pa ostaja vprašanje, komu pripisati krivdo za napad. Po navedbah generalnega tajnika OZN, Ban Ki-moona, je bilo v velikih razsežnostih na področju Ghoute v bližini Damaska 21. avgusta uporabljeno kemično orožje. Posledica napada so bile številne smrtne žrtve, posebej med civilnim prebivalstvom. 85 % odvzetih krvnih vzorcev je potrdilo vsebnost sarina.
Vir: Kathpress
Foto: splet