Frančišek se je srečal s skupino Zavoda Dovolj.je, v SŠK veseli, da jih je papež sprejel
Frančišek se je srečal s skupino Zavoda Dovolj.je, v SŠK veseli, da jih je papež sprejel
Frančišek, ki je seznanjen z delom Zavoda Dovolj.je, je pred skupino vstal z vozička, kar so člani začutili kot znak spoštovanja in pozornosti, papeževo podporo pa zlasti iz njegovih besed: »Borite se in nadaljujte boj, ki bo preprečil, da bi še drugi trpeli. Razkrinkajte slabe pastirje.« Ob sklepu je skupino blagoslovil, se ji opravičil in navrgel, da si še vedno želi obiskati Slovenijo.
Popoldne je skupino pod vodstvom duhovnika Janeza Cerarja na sedežu Inštituta za antropologijo in skrb za človekovo dostojanstvo sprejel vodilni strokovnjak za preventivo v Katoliški cerkvi p. Hans Zollner, na povabilo kardinala Seana Patricka O'Malleyja pa se je skupina udeležila tudi maše v cerkvici San Giovanni della Pigna in sprejema po njej.
V četrtek se je skupina na vabilo p. Hansa Zollnerja udeležila še maše s študenti, ki so v Rimu na študiju celostne zaščite človekovega dostojanstva, popoldne pa obisk sklenila s srečanjem s Papeško komisijo za zaščito mladoletnih v prostorih, ki so od nedavnega zlasti namenjeni preživelim zlorab v Katoliški cerkvi, so še sporočili iz Zavoda Dovolj.je.
SŠK: »Veseli nas, da jih papež Frančišek sprejel in nagovoril«
O srečanju s papežem je obširneje poročalo Delo, na kar se je med drugim odzvala Slovenska škofovska konferenca (SŠK). Kot so zapisali, je »Sveti Sedež povsem svoboden pri tem, kdo in iz kakšnih razlogov je vabljen na papeževe avdience. Se pa Slovenska škofovska konferenca pridružuje skrbi svetega očeta za žrtve. Veseli nas, da jih je papež Frančišek sprejel, nagovoril in opogumil.«
Žrtve so na prvem mestu
Kot so nadaljevali v pisni izjavi, papež s svojo držo kaže, »da so žrtve vedno na prvem mestu, vsi skupaj pa smo na poti reševanja preteklih zlorab. Tudi slovenski škofje so v stalnem sodelovanju s papežem.« V SŠK so ob tem izpostavili, da je lani junija papež sprejel vodstvo Slovenske škofovske konference ter jih podprl pri njihovem delu, tudi na področju boja proti zlorabam. »Slovenski škofje ponovno izražajo bližino žrtvam, ki so se jim zato tudi večkrat opravičili, nazadnje lani predsednik Slovenske škofovske konference, dr. Andrej Saje.«
V teku je sestava komisije
Škof Saje je ob opravičilu poudaril tudi ničelno toleranco do kakršnih koli zlorab, so spomnili: »Tudi škofje si prizadevajo za hitrejše reševanje odprtih vprašanj, vendar za njihovo reševanje in hitrost postopkov niso pristojni sami. V teku je sestava komisije, ki bo pomagala pri delu z žrtvami, poudarjamo pa, da so protokoli v primerih zlorab natančno predpisani in se jim že sedaj strogo sledi. Ustanovitev tovrstne omenjene komisije pa zahteva svoj čas,« so še zapisali v izjavi za medije.