Frančišek ob svetovnem dnevu starih staršev in ostarelih: »Staranje ni kazen, temveč blagoslov«
Frančišek ob svetovnem dnevu starih staršev in ostarelih: »Staranje ni kazen, temveč blagoslov«
Papež Frančišek v svoji poslanici za svetovni dan starih staršev in ostarelih, ki jo je objavil na praznik apostolov Filipa in Jakoba, 3. maja letos, v slovenskem prevodu pa jo je mogoče v celoti prebrati TUKAJ, poudarja, da staranje ni kazen, temveč blagoslov, zato se ostareli ne smejo omejiti zgolj na opazovanje dogajanja v svetu ali se umakniti iz njega. »Starost je obdobje, ki ga težko razumemo celo mi, ki ga živimo. Čeprav pride po dolgi poti, nas ni nihče pripravil na soočenje z njo, skoraj se zdi, da nas preseneti,« poudarja. Sveti oče je imel na letošnjih splošnih avdiencah že več katehez in nagovorov, v katerih je spregovoril o obdobju starosti, s čimer izpostavlja pozitivno vlogo in vrednost starih staršev in ostarelih.
Starost ni nekoristen čas
»Starost ni nekoristen čas, v katerem bi se lahko umaknili in potegnili vesla v čoln, temveč je čas, v katerem lahko še vedno obrodimo sadove. Čaka nas novo poslanstvo in nas vabi, naj obrnemo pogled v prihodnost,« je poudaril sveti oče in dodal: »Mi, stari starši in ostareli, imamo veliko odgovornost: naučiti moške in ženske našega časa, da bodo videli druge z istim prizanesljivim in nežnim pogledom, s kakršnim gledamo svoje vnuke. Izbrusili smo svojo človeškost s prevzemom skrbi za bližnjega in danes smo lahko učitelji mirnega in pozornega načina življenja do slabotnejših. Naš način življenja bodo morda lahko zamenjali za šibkost ali popustljivost, vendar 'bodo krotki in ne agresivni ter sleparski podedovali zemljo'.«
Varovati svet
Eden od sadov, ki smo jih poklicani obroditi, je varovati svet, nadaljuje Frančišek: »Varujmo v svojih srcih – kot je to počel sveti Jožef, nežni in skrbni oče – malčke iz Ukrajine, Afganistana, Južnega Sudana …« Po papeževih besedah so mnogi med nami razvili modro in preprosto zavest, ki jo svet zelo potrebuje: ne rešimo se sami, sreča je kruh, ki ga jemo skupaj. »Pričujmo o tem tistim, ki se slepijo, da bodo svojo osebno uresničitev in uspeh našli v nasprotovanju. To zmorejo vsi, tudi najbolj slabotni: ko se pustimo negovati – pogosto ljudem, ki prihajajo iz drugih držav –, je način, da povemo, da živeti skupaj ni samo mogoče, temveč je tudi potrebno,« opozarja papež.
Tvorci revolucije nežnosti
Babicam, dedkom in ostarelim je še položil na srce, da so poklicani biti tvorci revolucije nežnosti. »Storimo to in se naučimo vedno bolje uporabljati najbolj dragoceno orodje, ki ga imamo in ki je najbolj primerno za našo starost: molitev. Naša zaupna prošnja lahko veliko stori: lahko spremlja krik bolečine tistega, ki trpi, in lahko pomaga spreminjati srca. Lahko postanemo stalen 'zbor' velikega duhovnega svetišča, v katerem prošnja molitev in zahvalna pesem podpirata skupnost, ki dela in se bojuje na polju življenja,« je še izpostavil Frančišek in vernike spodbudil k skupnemu praznovanju svetovnega dneva starih staršev in ostarelih: »Pojdite iskat ostarele, ki so osamljeni doma ali v domovih. Poskrbimo, da ne bo tega dne nihče preživljal v samoti.«
Molitev za 2. svetovni dan starih staršev in ostarelih
Zahvaljujem se ti, Gospod,
za blagoslov dolgega življenja,
da vedno daješ obroditi sadove tistim,
ki se zatekajo k Tebi.
Odpusti, o Gospod,
mojo ravnodušnost in razočaranje,
toda ne zapusti me,
ko mi upadajo moči.
Uči me gledati z upanjem
v prihodnost, ki mi jo daješ,
na poslanstvo, ki mi ga zaupaš,
da ti bom brez konca prepeval hvalnice.
Naredi me za nežnega obrtnika
Tvoje revolucije,
da bom z ljubeznijo čuval svoje vnuke
in vse male, ki iščejo zavetje pri Tebi.
Varuj, o Gospod, papeža Frančiška
in nakloni svoji Cerkvi,
da bo svet rešila osamljenosti.
Vodi naše korake na pot miru.
Amen.