Eurobarometer: Razlike med spoloma predvsem pri plačilih
Eurobarometer: Razlike med spoloma predvsem pri plačilih
Gospodarska kriza je povečala razlike v plačilu za opravljeno delo med moškimi in ženskami, prav tako je ženskam otežila usklajevanje družinskega življenja in kariere, ugotavlja raziskava javnega mnenja v Evropski uniji Eurobarometer.
Na spletni strani Evropskega parlamenta so objavili izsledke raziskave z naslovom Ženske in razlike med spoloma v kontekstu krize, ki je pokazala, da tretjina vprašanih meni, da je nasilje nad ženskami eden izmed najpomembnejših vidikov diskriminacije.
Poleg tega pa je pokazala na pomembno dejstvo, da vprašani menijo, da bi se politiki morali bolj posvetiti temam, kot so razlike v plačilih med spoloma, usklajevanje kariere in družinskega življenja ter nasilje nad ženskami. Kljub temu pa je 66 odstotkov vprašanih menilo, da najpomembnejša naloga ostaja boj proti brezposelnosti, predvsem mladih.
Razlike v zaposlovanju
Evropejci verjamejo, da delodajalci svoje odločitve o zaposlovanju sprejemajo različno glede na spol. Skoraj polovica vprašanih tako meni, da delodajalce najbolj zanima, ali je ženska že rodila, 40 odstotkov pa jih je bilo prepričanih, da pri moških najbolj šteje poklicna usposobljenost.
Poklicne kvalifikacije je kot najpomembnejši kriterij za zaposlitev žensk označilo 20 odstotkov vprašanih, medtem ko jih je le sedem odstotkov menilo, da je za delodajalce vprašanje, ali je moški oče, pomembno.
Ženske pogosteje začasno zaposlene in slabše plačane
Ženske so na trgu dela bolj izpostavljene tveganjem kot moški: pogosteje opravljajo začasna in slabše plačana dela, pri čemer jih pri karieri ovira tudi pomanjkanje storitev otroškega skrbstva. Gospodarska kriza je zato ženske prizadela bolj kot moške. Ob 8. marcu, mednarodnemu dnevu žena, so se poslanci zato posvetili predvsem ukrepom za olajšanje položaja žensk v kriznih časih.
Foto: arhiv Družine / T. S.