ESČP: Sveti sedež uživa imuniteto pri tožbah zaradi zlorab
ESČP: Sveti sedež uživa imuniteto pri tožbah zaradi zlorab
Sodniki v Strasbourgu so v včeraj objavljeni odločitvi opozorili na načela mednarodnega prava, ki veljajo tudi za Sveti sedež. Ko so v konkretnem primeru belgijska sodišča navedla, da sama nimajo pristojnosti za ukrepanje proti Svetemu sedežu, s tem niso kršila pravice tožnika do pravičnega postopka.
Pred tem tožba na sodišču v Gentu
Pritožilo se je 24 oseb iz Belgije, Francije in z Nizozemske. Po njihovih navedbah so jih kot otroke spolno zlorabljali katoliški duhovniki. Leta 2011 so na sodišču v Gentu vložile tožbo proti Svetemu sedežu in nekemu belgijskemu nadškofu, njegovima predhodnikoma in še nekaterim škofom ter proti dvema redovnima skupnostima. V luči odškodnine so tožbo utemeljili na skupni krivdi – po njihovem mnenju morajo za povzročeno škodo skupaj odgovarjati vsi obtoženi.
Svetemu sedežu se v sodni praksi priznava imuniteto.
Sodišče v Gentu je takrat zavrnilo pristojnost, da bi ukrepalo proti Svetemu sedežu. Tej odločitvi se je pridružilo tudi prizivno sodišče in odvetnik belgijskega kasacijskega sodišča. Prizivno sodišče je v svoji utemeljitvi navedlo, da Belgija priznava Sveti sedež kot suvereno državo s pravicami in dolžnostmi tuje države, kot velja v mednarodnih sporazumih in diplomatskih zastopanjih. Zato se Svetemu sedežu v sodni praksi priznava imuniteto. Po navedbah ESČP je 20 izmed zgoraj navedenih 24 tožnikov prejelo odškodnino s strani pristojnega delovnega telesa Katoliške cerkve.