Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Epidemija« duševnih težav

Za vas piše:
Robert Cvetek
Objava: 02. 09. 2024 / 08:42
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 03.09.2024 / 14:28
»Epidemija« duševnih težav
Robert Cvetek. FOTO: Siniša Kanižaj

»Epidemija« duševnih težav

Psihoterapija postaja vse pomembnejša za slovensko družbo zaradi naraščajočih duševnih težav, predvsem naših otrok, mladostnikov in ranljivih skupin. Tudi nedavne raziskave EU kažejo zaskrbljujoče stanje.

Po podatkih Sveta Evropske unije in Evropskega sveta je junija 2023 kar polovica (49 %) prebivalcev EU v zadnjih 12 mesecih imela depresivne ali anksiozne simptome. Še posebej je zaskrbljujoč trend med mladimi. Na primer, na Švedskem se je med letoma 2011 in 2021 delež mladih žensk (16–29 let) s hudo tesnobo ali zaskrbljenostjo povečal za kar 150 % (pri mladih moških je bil porast 100 %), čeprav so skandinavske države tradicionalno veljale za vzor dobrega duševnega zdravja. Čeprav nihče povsem točno ne ve, zakaj taka »pandemija« duševnih težav, vsekakor stanje zahteva resno pozornost in ukrepanje.

Podatki kažejo podobne trende tudi v Sloveniji – po nekaterih ocenah se je v zadnjih letih pojavnost depresije več kot podvojila. Slovenija se še vedno uvršča med države z najvišjimi stopnjami samomora in smrti zaradi alkohola v EU. Najbolj trpijo mladi, saj raziskave kažejo, da ima več kot tretjina mladostnikov pri nas redne psihološke ali psihosomatske težave, dobra petina pa i...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh