EP: Povečajmo globalne ambicije za odločne rezultate na konferenci COP26
EP: Povečajmo globalne ambicije za odločne rezultate na konferenci COP26
Poslanke in poslanci so v resoluciji izrazili zaskrbljenost, da bodo nacionalni cilji, napovedani leta 2015 v Parizu, do leta 2100 povzročili segrevanje precej nad tremi stopinjami v primerjavi s predindustrijsko ravnjo. Menijo, da mora EU ostati vodilna v svetu v boju proti podnebnim spremembam in da si bodo prizadevali zagotoviti, da bo podnebni sveženj Unije »Pripravljeni na 55 do 2030« v celoti skladen s Pariškim sporazumom, poudarjajo v Evropskem parlamentu.
Za odpravo subvencij za fosilna goriva
Da bi pospešili podnebne ukrepe, želijo, da bi EU sedanji 10-letni načrt nadomestila s petletnim časovnim okvirom za vse države. Prav tako menijo, da bi bilo treba do leta 2025 postopno odpraviti vse neposredne in posredne subvencije za fosilna goriva v EU ter vse druge države pozivajo, da sprejmejo podobne ukrepe.
G20 mora prevzeti vodilno vlogo
Po mnenju poslank in poslancev Evropskega parlamenta bi morale vse države skupine G20 prevzeti pobudo v svetovnem merilu in se zavezati, da bodo najpozneje do leta 2050 dosegle podnebno nevtralnost. Evropski parlament poziva Komisijo, naj ustanovi mednarodno podnebno skupino, skupaj z drugimi večjimi onesnaževalci s toplogrednimi plini, ki bo določila skupne ter ambiciozne svetovne standarde, vključno s skupnim mehanizmom za ogljično prilagoditev na mejah.
Delegacija Evropskega parlamenta pod vodstvom Pascala Canfina (Renew, Francija) bo od 8. do 13. novembra v Glasgowu.
Vrnitev ZDA k Pariškemu sporazumu
Poslanke in poslanci pozdravljajo vrnitev ZDA k Pariškemu sporazumu in zavezo predsednika Bidena, da bodo ZDA do leta 2030 zmanjšale izpuste toplogrednih plinov za polovico v primerjavi z letom 2005. Poslanke in poslanci pričakujejo konkretne ukrepe in financiranje za uresničitev tega cilja.
Evropski parlament meni, da morajo razvite države izpolniti obljubo, da bodo za države v razvoju letno zbrale vsaj 100 milijard dolarjev za financiranje podnebnih ukrepov.
Odvisnost Kitajske od premoga
Čeprav poslanke in poslanci priznavajo pripravljenost Kitajske, da postane konstruktivna partnerica v svetovnih pogajanjih o podnebju, pa so zaskrbljeni zaradi odvisnosti države od premoga. Poudarjajo stališče, da bi morala Kitajska povečati svoje ambicije in da bi morali njeni podnebni cilji zajemati vse izpuste toplogrednih plinov in ne le ogljikovega dioksida.
Več financiranja za podnebne ukrepe v državah v razvoju
Evropski parlament meni, da morajo razvite države izpolniti obljubo, da bodo za države v razvoju letno zbrale vsaj 100 milijard dolarjev za financiranje podnebnih ukrepov. Ta znesek pa se bo še povečal od leta 2025 dalje, ko naj bi tudi gospodarstva v razvoju začela prispevati. Dogovoriti bi se bilo treba o pravičnem prispevku vsake razvite države k finančnemu načrtu. Prav tako želijo zagotoviti, da lahko vse države v razvoju kljub omejitvam zaradi covida-19 sodelujejo na konferenci COP26.