Ekumenski patriarh ob zaključku Konstantinovega leta v Srbiji
Ekumenski patriarh ob zaključku Konstantinovega leta v Srbiji
Ekumenski patriarh v Carigradu, Bartolomej I., bo v letošnjem oktobru obiskal Srbijo in Črno Goro. Kot je poročala ustanova Pro Oriente, bo tam vodil osrednje slovesnosti ob 1.700-letnici Milanskega edikta, katerih zaključek in vrhunec pripravljajo med 4. in 9. oktobrom. Že pred pravoslavnimi in državnimi slovesnostmi bodo v Srbiji med 20. in 22. septembrom obhajali katoliško slavje ob jubileju, na katerem bo navzoč milanski nadškof kardinal Angelo Scola kot uradni odposlanec papeža Frančiška.
V središču slovesnosti je lik Kaja Flavija Valerija Konstantina. Kasnejši cesar se je rodil leta 275 v Nišu na območju današnje Srbije kot nezakonski sin oficirja Konstantina Klorusa, ki je bil cesar med leti 293 in 306, ter Helene, ki je bila preprostega rodu. Oče je Konstantina priznal za svojega sina in je poskrbel, da je ob svoji materi v Nišu odraščal v varnih materialnih pogojih. Zaradi kraja rojstva se srbska pravoslavna Cerkev čuti še posebej tesno povezana s cesarjem Konstantinom. Milanska pogodba med cesarjema Konstantinom in Licinijem, podpisana leta 313, je ne le kristjanom, pač pa vsem prebivalcem Rimskega cesarstva prinesla občutno versko svobodo. Ta je trajala do leta 380, ko je cesra Teodozij Veliki z ediktom 'Cunctos populos' krščanstvo povzdignil v državno religijo, kar pa je dokončno v veljavo stopilo šele 150 let pozneje, pod vladavino cesarja Justinijana Velikega.
5. oktobra bo odposlance z vsega sveta, predvsem poglavarje in predstavnike petnajstih avtokefalnih pravoslavnih Cerkva, v Beogradu najprej sprejel patriarh Irinej, nato pa še srbski predsednik Tomislav Nikolić. V nedeljo, 6. oktobra, bo Bartolomej I. v Nišu obhajal osrednje slovesno bogoslužje, med katerim bo pripravil tudi slavnostni nagovor. Zvečer istega dne bodo ekumenski patriarh in ostali odposlanci odpotovali v črnogorsko prestolnico Podgorico.
V Podgorici bo Bartolomej I. 7. oktobra najprej posvetil novo srbsko pravoslavno stolnico Kristusovega vstajenja in nato z ostalimi patriarhi obhajal slovesno bogoslužje. Zbrane vernike bosta poleg ekumenskega patriarha nagovorila tudi patriarh Irinej in srbski pravoslavni metropolit v Črni Gori, Amfilohije. Popoldne istega dne je predvideno srečanje patriarha s črnogorskim predsednikom Filipom Vujanovićem.
8. oktobra bodo patriarhi in drugi predstavniki verskih skupnosti obiskali različna svetišča v Beogradu, začenši s stolnico sv. Save, ki za carigrajsko Hagio Sofijo velja za drugo največjo pravoslavno stolnico na Balkanu. Zvečer je predviden ogled premierne uprizoritve opere 'In hoc signo' v beograjski areni. Pisec libreta omenjene opere je dolgoletni direktor beograjske opere Dejan Miladinović, glasbo pa je napisal rimski duhovnik in filmski glasbenik msgr. Marco Frisina.
Že 17. maja je Bartolomej I. na mednarodnem seminarju v Carigradu, ki ga je priredil v sodelovanju s Konferenco evropskih Cerkva in Svetom evropskih škofovskih konferenc, poudaril pomen Milanskega edikta. Ob tej priložnosti je objavil tudi svojo 'patriarhalno in sinodalno' okrožnico carigrajske Cerkve.
Na katoliško slavje v spomin na cesarja Konstantina, ki ga prirejajo že v letošnjem septembru, pa bo 19. septembra v Beograd kot papežev odposlanec odpotoval kardinal Angelo Scola, kjer se bo sestal tudi s patriarhom Irinejem. V Nišu je predviden križev pot, ki naj bi se ga udeležili tudi tamkajšnji verniki. Ta na bi spominjal na ostanke Jezusovega križa, ki jih je v Jeruzalemu našla Konstantinova mati. Zaključno slavje je predvideno na mestnem stadionu. 14. septembra, na praznik povišanja sv. Križa, bodo v Nišu posvetili zgodovinsko katoliško cerkev povišanja sv. Križa, kardinal Scola pa bo v tem svetišču 22. septembra obhajal slovesno bogoslužje. Katoličani predstavljajo okoli 5 % srbskega prebivalstva, večina izmed njih jih živi na severu države, v Vojvodini.
Vir: Kathpress
Foto: splet / Wikipedia