Ekonomija in medsebojni odnosi
Ekonomija in medsebojni odnosi
V knjigi bo vsak bralec, ki je zaskrbljen zaradi razvoja družbe, našel marsikatero koristno iztočnico za premislek.
Za njen nastanek sta zaslužna dva navdiha – svetopisemska podoba in intuicija: podoba Jakobovega boja z angelom iz Geneze – starozavezne Knjige stvarjenja; in z njo povezana intuicija o neločljivi vezi med »rano« in »blagoslovom«.
Ekonomija je prezrla philío in agápe
Premišljevanje je osredotočeno na medčloveške odnose, zlasti na tiste v živo. Ekonomija se je osredotočila na zgolj obliko, ki je najbolj podobna erosu, prezrla pa je philío (prijateljstvo) in popolnoma prezrla agápe – odnos, utemeljen na zastonjski ljubezni do bližnjega. Vzrok za to sta strah pred nevarnostjo trpljenja, ki ga agápe neizogibno prinaša s seboj, in nemoč izpostavljanja popolnega nadzora nad to obliko odnosov. Klasična triparticija človeške ljubezni na eros, philío in agápe je zato v knjigi prevladujoča tema in dodaten ključ za razumevanje.
Pogovorni večer na temo Ekonomija in preroštvo z italijanskim ekonomistom, pisateljem in publicistom prof. dr. Luiginom Brunijem, ki je bil 19. marca v cerkvi sv. Antona na Viču, si lahko ogledate v spodnjem videu.