Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Edinost in upanje«: papež prispel v Singapur [FOTO, VIDEO]

Mojca Masterl Štefanič
Za vas piše:
Mojca Masterl Štefanič
Objava: 11. 09. 2024 / 10:15
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 11.09.2024 / 11:06
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Edinost in upanje«: papež prispel v Singapur [FOTO, VIDEO]
Sprejem na singapurskem letališču. FOTO: Vatican Media

»Edinost in upanje«: papež prispel v Singapur [FOTO, VIDEO]

Papež Frančišek danes začenja še zadnjo etapo svojega najdaljšega apostolskega potovanja: po obisku na Vzhodnem Timorju so ga danes slovesno sprejeli v Singapurju.

Pred slovesom od Timorcev se je sveti oče srečal še s tamkajšnjo mladino, po prihodu v Singapur pa ga po uradnem sprejemu na letališču čaka zasebno srečanje z jezuitsko skupnostjo.


Mladi, ne pustite se zasužnjiti mobilnim telefonom!

Papež Frančišek se je torej od Vzhodnega Timorja poslovil s srečanjem z mladimi. Voditelj Katoliške cerkve je okoli 3.000 mladih iz vseh okrožij države davi po krajevnem času spodbudil, naj »mirno delajo hrup in sanjajo velike sanje« ter si prizadevajo za spravo.

Mladi Timorci so se srečanja s papežem udeležili v tradicionalnih oblačilih. FOTO: Vatican Media

Več kot 40 odstotkov prebivalcev Vzhodnega Timorja je mlajših od petnajst let. Veliko otrok in mladih živi v revščini in ne obiskuje šol, umrljivost dojenčkov je visoka, alkoholizem in nasilje pa sta med mladimi zelo razširjena. Kratke izjave udeležencev srečanja s papežem Frančiškom pa so bile osredinjene predvsem na škodljiv vpliv mobilnih telefonov.

Bodite bratje in sestre in ne sovražniki!

»V današnjem visoko tehnološkem svetu se izgublja vloga družine kot središča vere, saj so vsi zaposleni s svojimi mobilnimi telefoni,« je v kratkem govoru dejala Cecilia. »Tisti, ki so si blizu, postanejo oddaljeni, in tisti, ki so oddaljeni, se približajo. Komunikacija v družini pa je vedno slabša.« Mlad musliman po imenu Ilham je prav tako predstavil svoje misli: »Današnja uporaba družbenih omrežij vpliva na to, da ljudje drug drugega grdo obravnavajo in diskriminirajo bližnjega.« 

Papež Frančišek se je tudi tokrat odpovedal pripravljenemu nagovoru in se zapletel v dialog z mladimi. Posvaril jih je, naj se ne pustijo »zasužnjiti« mobilnim telefonom, naj ne iščejo navidezne sreče s pomočjo alkohola in drog ter naj ne dopuščajo ustrahovanja. V zgodovini Vzhodnega Timorja so »čudoviti primeri junaštva, vere in mučeništva, odpuščanja in sprave«, mladi pa so dediči te zgodovine, ki jo je zdaj treba pogumno nadaljevati. Prizadevati si morajo za svobodo, ob čemer pa mora veljati naslednje: »Bodite bratje in sestre in ne sovražniki!« Po besedah svetega očeta je pomembno spoštovanje drugih religij, mladi pa morajo pokazati tudi »odgovornost za skupni dom«.



Papež je poslušalce spodbudil tudi k trem stališčem, ki bi jih morali negovati mladi: svoboda, predanost in bratstvo. Poleg tega je pomembno, da nikoli ne izgubijo vedrine in da ohranjajo življenjske sanje, »kajti mlad človek, ki ne sanja, je v sebi že upokojenec,« je poudaril 87-letni cerkveni voditelj. Stari starši in otroci so »zaklad« družbe, ki mora za ti dve skupini še posebej poskrbeti.

Logotip papeževega obiska v Singapurju. FOTO: Vatican Media

Slovo od Vzhodnega Timorja, polet v Singapur

Malo pred deveto uro po srednjeevropskem času je papež prispel v Singapur, kjer so ga na letališču sprejeli tamkajšnji minister za kulturo, njegova soproga in singapurski veleposlanik pri Svetem sedežu. Po kratkem zasebnem srečanju so mu dobrodošlico izrekli še štirje otroci, ki so gostu iz Rima podarili cvetje.

Tudi mladi v Singapurju se veselijo srečanja s papežem. FOTO: Vatican Media

Frančišek se je nato odpeljal v center sv. Frančiška Ksaverija, kjer bo bival do petka, ko se po 12-dnevnem potovanju vrača v Vatikan. Danes na programu ni več javnih srečanj, pred večerjo je predvideno le še srečanje s sobrati jezuiti, ki bo, kot običajno, zasebne narave.

Nalaganje
Nazaj na vrh