Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Dve žogi, tri žoge …

Brane Senegačnik
Za vas piše:
Brane Senegačnik
Objava: 29. 11. 2023 / 08:49
Oznake: Mnenja
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 01.12.2023 / 11:16
Dve žogi, tri žoge …
Dr. Brane Senegačnik. FOTO: Tatjana Splichal

Dve žogi, tri žoge …

Morda je nogomet najpopularnejši šport na svetu zato, ker ima zelo odprt scenarij in sorazmerno preprosta pravila. A v tem je tudi njegova krhkost: igra je povsem odvisna od tega, da je na igrišču ena sama žoga. Čim se po kakem naključju znajde tam še druga, sodnik takoj prekine tekmo, saj bi sicer hitro nastala nepopisna zmeda, igra bi izgubila središče, logiko in smisel …

Tudi če bi se igralci skušali držati vseh ostalih pravil, bi postala nesmiselna: lahko bi izvajali še tako odlične poteze, a bi bile brez pomena, ker bi se igrali dve tekmi obenem na istem igrišču, uradno pa bi veljalo, da je tekma ena sama. In če bi kak navihan »avtmigec« vrgel na igrišče še tretjo in četrto, sodnik pa ne bi zapiskal – no, tega si najbrž tisti, ki gledamo nogomet, niti ne moremo predstavljati. A tak zamišljeni kaos presenetljivo spominja na dogajanje v sodobni zahodni družbi, katere – resda specifičen – del je slovenska s svojimi razsežnostmi in zgodovino.

Tu se običajno igra z mnogo žogami, igralci v istih dresih igrajo obenem za več različnih ekip, neredko je celo vratar ene ekipe tudi napadalec nasprotne ekipe. Toda sodnik je en sam in vztraja pri pravilih, ki veljajo za normalne razmere. In občinstvo je bilo toliko časa prepričevano, da gre za »pravo« tekmo, torej za eno samo tekmo dveh ekip, da v to verjame in se zato kar ne neha čuditi nelogičnemu d...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh