Dve pomembni srečanji
Dve pomembni srečanji
»Še vedno smo v pripravljalnem obdobju,« je dejal v pogovoru za Radio Vatikan, msgr. Giovanni Dal Toso, tajnik Papeškega sveta Cor unum, »zlasti glede srečanja, ki bo 17. septembra, ko bomo že tretjič v Rimu gostili srečanje velikih katoliških dobrodelnih organov, ki delujejo v razmerah sirijsko-iraške krize. Vemo, da je s humanitarnega vidika morda to najresnejša kriza v zadnjih 25 letih, ki jo s svojim delovanjem poskušajo olajšati številne katoliške organizacije.«
Pomoč v Siriji in iraku ni namenjena le kristjanom
Spomnil se je svojega lanskega obiska Sirije in srečanja s sirskimi škofi, ki si prizadevajo obdržati skupaj vse na tem območju delujoče subjekte. Težko je predvsem vzpostaviti delovno učinkovito koordinacijo, ker gre za več organizacij, je pojasnil tajnik. Stanje poslabšuje tudi nedostopnost vseh območij. »Za nas je pomembno, da se trudimo držati skupaj vse večje organe, da bi bilo vidno pomembno pričevanje Cerkve v tem obdobju v korist naših bratov in sester, ki trpijo v Siriji in Iraku. Seveda zavzemanje Katoliške Cerkve ni usmerjeno samo na kristjane, ampak na celotno prebivalstvo.«
Dal Toso je opozoril na skrb papeža Frančiška za Sirijo in Irak, še posebej za begunce, in spomnil, da je sveti oče večkrat prosil za spravo in mir. Zlasti je treba končati vojno, ki traja več kot štiri leta in je samo v Siriji povzročila 220.000 smrtnih žrtev ter s tem veliko trpljenje kristjanov v Iraku, ki so morali zbežati, ker so bili izgnani s svoje zemlje, in prvič v zgodovina v teh delih Iraka ni več kristjanov. Dal Toso je dodal, da je stanje zelo resno, zato je papež že večkrat opozoril, da bi morali najti politično rešitev, da se vojna konča.
Kar po tajnikovem mnenju Cerkve lahko stori in mora storiti, je, da pokaže svojo podporo žrtvam. To pomeni, da zagotavlja humanitarno in pastoralno pomoč kristjanom, ki so pobegnili, in si prizadevati ustvariti prijetno okolje za bivanje.
Leto dni v begunstvu
Medtem se v iraškem Kurdistanu kristjani pripravljajo na prvo žalostno obletnico pobega in doline Ninive. V noči s 6. na 7. avgust lani je bilo več kot 120.000 vernikov prisiljenih zapustiti svoje domove zaradi samooklicane islamske države.
10 let okrožnice Bog je ljubezen
Nato je Dal Toso spomnil na 10. obletnico okrožnice Bog je ljubezen, ki je po njegovem mnenju zaznamovala zelo pomemben čas karitativne dejavnosti Cerkve in obrodila veliko sadov za Cerkev na več celinah glede konkretnega delovanja, razumevanja pravilne vizije dobrodelnosti in neposredne vključenosti cerkvenih pastirjev v to delovanje. »Z veseljem lahko povem, da je papež Benedikt dal teološki okvir, o katerem papež Frančišek, vsakodnevno priča: služenje trpečim, k čemur nas papež stalno poziva in to tudi sam živi.«
Zato se nam je zdelo pomembno zaznamovati 10 let te okrožnice, in to ne samo kot pogled nazaj, temveč še bolj s pogledom naprej zaradi možnosti, ki se še vedno odpirajo za naše dobrodelne dejavnosti. Papež Frančišek je spodbudil papeški svet, da spomni na okrožnico, kar se lepo sklada z letom usmiljenja, je še dodal tajnik Papeškega sveta Cor unum.