Duhovniški dnevi duhovnikov novomeške škofije v Portorožu
Duhovniški dnevi duhovnikov novomeške škofije v Portorožu
Vsak dan so začeli s hvalnicami, ki jim je sledilo dopoldansko predavanje, popoldanski del pa so posvetili počitku, pogovorom, ogledu znamenitosti in maši.
Gostja z Gregoriane
Novomeški škof Andrej Saje želi, da bi se posvečeni v Cerkvi znali spoprijemati z manj prijetnimi izkušnjami, ki lahko nastanejo v odnosih znotraj družbe in Cerkve.
Zato so v goste povabili gostjo z Inštituta za antropologijo na Papeški univerzi Gregoriana s. Grazio Vittigni, ki je predavala duhovnikom v ponedeljek in torek dopoldne. Omenjeni Inštitut si prizadeva za ozaveščanje o dostojanstvu človeške osebe, zaščiti najranljivejših ter spodbuja k ustvarjanju zdravega okolja in odnosov.
V ponedeljek je bila vsebina predavanja namenjena razumevanju razmer v novomeški škofiji na področju dinamike duhovnik – vernik. Ponedeljkov večer so med drugim posvetili medsebojnemu pogovoru o vprašanjih in težavah, ki zadevajo oznanjevanje evangelija oz. pastorale v novomeški škofiji, ter medosebnih odnosih.
V torkovem dopoldanskem delu pa je bilo v ospredju vprašanje, kako nuditi pomoč ljudem s prizadetim dostojanstvom in razumevanju žrtev morebitnih zlorab, načinu odziva duhovnika, ki se lahko znajde v situaciji obtožbe morebitne zlorabe na področju oblasti, duhovnosti ali spolnosti. Dotaknili so se vprašanj, kako prepoznati, opozarjati in preprečevati različne vrste zlorab.
O varnosti v župnijah
Zadnji dan, v sredo, pa so namenili osebni varnosti duhovnikov. Srečali so se s predstavniki Policije in kriminalisti ter s tehničnega vidika pregledali oblike varovanj župnij in cerkva novomeške škofije. Ob tem velja poudariti, da sta tudi osebna varnost in počutje duhovnikov temelja medosebnih odnosov, saj nas prav strah zapira pred odnosi.
Skupno srečanje so končali z zaključno besedo škofa Sajeta in kosilom.