Duhovniki domžalske dekanije o predlaganem zakonu: Gre za pravo pomoč pri ubijanju
Duhovniki domžalske dekanije o predlaganem zakonu: Gre za pravo pomoč pri ubijanju
Kot so zapisali v izjavi, spremljajo poskuse »Srebrne niti«, da bi rešili vprašanje bolečine, trpljenja in smrti. »Žal ugotavljamo, da je njihova rešitev preprosta in stalinistična: `ni človek, ni problema!´ Zato predlagajo, da bi človeka umorili oz., ker se lepše sliši, mu omogočili, da si sam vzame življenje ali da bi drugi v lastni režiji zastrupitev opravili.«
»Gre za pravo pomoč pri ubijanju«
Podpisniki opozarjajo, da zakon obljublja veliko stvari ter da zagovorniki zagotavljajo, da do zlorab ne bo prišlo. »A kaj, ko dejstva demantirajo zagovornike ubijanja, predlagatelja zakona. Namesto izgradnje mreže hospicov, kjer bi tako umirajoči kakor njegovi domači našli primer prostor, spremstvo, strokovno in duhovno pomoč, se oziramo na odrede smrti, ki bodo prišli in vse pripravili, da si neozdravljivo bolni v svoji stiski vzame življenje s pomočjo tretje osebe. Gre torej za pravo pomoč pri ubijanju.«
Porušeno zaupanje med generacijami
Po njihovih besedah izkušnje govorijo, da se ob sprejetju takega zakona poruši zaupanje med generacijami, saj ostareli in bolni čutijo pritisk mlajših in zdravih, da se odstranijo. »V prah se sesuje dostojanstvo zdravnikov in medicinskega osebja, ki hočejo zdraviti in pomagati, na pa ubijati in odstranjevati. V ospredje stopijo pravniki in sodniki, ki se morajo ukvarjati s tako ali drugačno obliko samomorov/umorov.«
Izjava duhovnikov Domžalske dekanije.pdf
Iskanje rešitev, ki bodo v skladu s človeškim dostojanstvom
Zakonodajalca pozivajo, da preden na hitro in površno, »brez prave družbene debate in soglasja, sprejme všečno in trendovsko pobudo za zastrupitev kot rešitev problema, poišče rešitve, ki bodo v skladu s človeškim dostojanstvom, medgeneracijsko solidarnostjo in željo vsakega človeka, da bi našel smisel svojemu življenju, tudi trpljenju in smrti«.
Poslanci naj posvečajo čas bolj pomembnim in nujnim zadevam
Ob tem so izrazili željo, da Državni zbor ne bi sprejel takega zakona. Izjavo so zaključili z besedami: »Želimo si, da bi poslanci posvetili svoj čas bolj pomembnim in nujnim zadevam, ki pestijo našo družbo v spoštovanju različnosti in z vključevanjem vseh deležnikov, tudi vernikov. Pozivamo tudi, da se pri sprejemanju tega in takih zakonov neha lagati, zavajati, manipulirati in lažnivo obljubljati. Za človek gre in za njegovo življenje!«