Družinino romanje: tretji dan tudi v »italijanskem Lurdu« [FOTO in VIDEO]
Družinino romanje: tretji dan tudi v »italijanskem Lurdu« [FOTO in VIDEO]
Za Družininimi romarji, ki so napolnili tri avtobuse, sta že dva dneva: prvi je bil v Padovi in drugi v Vicenzi, oba pod duhovnim vodstvom Janeza Grila, Bogdana Dolenca in Bogdana Vidmarja. Danes jih torej čakajo še zadnje prigode pred povratkom domov.
Chiampo, italijanski Lurd
Tretji dan je Družinine bralce in sodelavce pot vodila v »italijanski Lurd«, Chiampo, kjer so po dopoldanskem ogledu kopije lurške votline obhajali slovesno nedeljsko mašo v svetišču bl. Klavdija.
Slovenska pesem pred kopijo lurške votline v Chiampu (video: Mojca Masterl Štefanič):
Marostica z velikansko šahovnico
Nato so si ogledali zanimivosti z obzidjem nenavadno obdane Marostice, zlasti slovito velikansko šahovnico iz rdečega in belega kamna na glavnem trgu, Piazza Castellu. V mestu na dve leti prirejajo priljubljeno živo šahovsko predstavo v srednjeveških oblačilih.
Pokriti leseni most čez Brento
Nazadnje pa so se romarji ustavili še ob reki Brenti v Bassanu del Grappa, ki so mu dali pečat mnogi znani umetniki. Občudovali bodo lahko elegantne palače in mogočne cerkve, čudovite ulice in prostrane trge, pa tudi osrednjo znamenitost: Palladijev pokriti leseni most čez Brento.
Vtisi romarjev
»Prvi vtisi na tokratnem romanju so enkratni. Padova in Vicenza sta mi zelo všeč, tu doslej še nisem bila. Obiskala sem Rim in Firence, v Padovi pa sem bila tokrat prvič,« je strnila vtise romarka Marija Nemec. Več vtisov romarjev najdemo TUKAJ.
Spoznavno-družabni večer
Romarji so se od Vicenze poslovili na sobotnem spoznavno-družabnem večeru, na katerem so se Družininim bralcem predstavili člani uredništva, za kulturno kuliso pa je z glasom in harmoniko poskrbel pesnik, pisatelj in glasbenik Matjaž Pikalo.
Utrinki s spoznavno-družabnega večera (foto: Mojca Masterl Štefanič):
Kako sam osmišljam trpljenje?
Pri nedeljski slovesni maši v Chiampu, »italijanskem Lurdu«, je eden od treh duhovnih voditeljev mag. Bogdan Vidmar v nagovoru zbrane povabil k premisleku: kaj zame pomeni križ? Kako sam osmišljam trpljenje?
Ker je trpljenje prišlo po hudiču
»Pogosto se sprašujemo, zakaj je na svetu toliko trpljenja. Odgovor na to vprašanje je, ker je trpljenje prišlo po hudiču. In zakaj je Bog to dopustil? Ker On ni ustvaril hudiča, pač pa najlepšega angela, prinašalca luči, obenem pa dal človeku svobodno voljo,« je izpostavil pridigar.
Zdaj vidimo, kam pridemo brez Boga
In nadaljeval, da trpljenje torej obstaja, ker Bogu rečemo ne. Če se zapremo v temno sobo, to ne pomeni, da zunaj ni svetlobe. »Obdobje duhovne krize, v katerem trenutno živimo, pravzaprav ni zgolj nekaj negativnega, saj zdaj vidimo, kam pridemo brez Boga,« je poudaril Vidmar.
Marija skoz' življenje ob koncu nedeljske maše (video: Mojca Masterl Štefanič):
Človek nič več ne sprejema resnice
Po njegovem človek nič več ne sprejema resnice, temveč jo določa sam in jo postavlja nad Božjo postavo. Dodal je, naj bo to romanje spodbuda za vse prisotne, da ne bodo črpali le iz lastnih moči, temveč bodo po najboljših močeh spolnjevali Božjo voljo.
Zahvala za katoliške medije
Zadnje skupno romarsko bogoslužje so sklenili z zahvalno pesmijo, tudi v zahvalo za katoliške medije; v času, ko prevladujoči mediji »iz morja delajo lužo in iz luže ocean«, namreč katoliški odpirajo oči za širši pogled na izzive naše dobe, ki ji grozi, da se zapira v temno sobo novega »demokratičnega« totalitarizma.
Velikanska šahovnica sredi mestnega trga v Marostici (foto: Mojca Masterl Štefanič):
Zadnja romarska postaja, Bassano del Grappa (foto: Mojca Masterl Štefanič):