Dr. Peter Jambrek na Dragi o demokraciji v Evropi in njenih težavah
Dr. Peter Jambrek na Dragi o demokraciji v Evropi in njenih težavah
Dr. Peter Jambrek je v svojem predavanju še posebej poudaril naslednje:
»Evropa, če jo štejemo v najširšem smislu članic Sveta Evrope, ne morem reči, da je v krizi, ker česa takega tudi evropsko sodišče za človekove pravice, ki sodi na podlagi evropske konvencije za človekove pravice in temeljne svoboščine, ni odkrilo. Je odkrilo tolikšno količino kršitev konvencije, da je Rusijo in Turčijo iz izločilo iz tega sistema. Ampak to, kar je ostalo, še vedno spodobno izvaja kljub občasnim problemom evropsko konvencijo, in Evropsko sodišče opozarja na pomanjkljivosti, napake, področja, kjer je treba države spomniti, da je vendar konvencija živ in dejaven mehanizem, ki ga je treba spoštovati. Tako da o kakšni krizi, se mi zdi, je pretirano govoriti.«
»Seveda so problemi, slabosti, tudi prednosti. Evropa, če se omejim na Evropsko unijo v celoti, ni v krizi, če štejemo, da je lizbonska konvencija tista ustavna podlaga za delovanje te mednarodne organizacije. Evropska unija je še vedno mednarodnopravno gledano mednarodna organizacija, znotraj katere članice izvajajo svoje suverene pravice in lahko tudi mirno, če se tako odločijo, izstopijo iz te mednarodne organizacije, kot je naredilo z brexitom Združeno kraljestvo. Kriza tudi ne bi mogli reči, da obstaja znotraj posameznih nacionalnih držav članic Evropske unije. Če bi ta kriza obstajala, potem bi bil sprožen ustrezni mehanizem znotraj Evropske unije, ki bi ugotovil, da članica in njena ustavna ureditev in obnašanje ne ustrezata več temeljnim postulatom Evropske unije, in bi bila izključena ali pa vsaj suspendirana. To se ni zgodilo.«
Po njegovih besedah je tako izraz kriza pretiran, je pa zelo velika težava to, da je v Evropi odprta resna vojna med Rusijo in Ukrajino in da se vojna dogaja na pragu Evropske unije, med Izraelom in teroristično organizacijo Hamas. To pa so resne zadeve, ki zaskrbljujejo in utegnejo tudi sprožati neke širše konflikte, ki presegajo samo to bilateralno vojno žarišče v Izraelu in Ukrajini.
In če se v teh kavtelah omejimo vendarle na razpravo o demokraciji v Evropi, ima gotovo demokracija v Evropski uniji kot sui generis državni skupnosti precejšnje pomanjkljivosti. Kar pa se tiče samih članic, imajo tudi probleme z demokracijo.
V nadaljevanju se je dotaknil nekaj takih, odmevnih, domnevnih problemov, ki zaskrbljujejo državljane članic Evropske unije, medije, politike. Izpostavil je vprašanje skrajne desnice in skrajne levice, populizma, neliberalne demokracije. Spregovoril je o predlogu ustavnih sprememb v Evropski uniji oz. Pogodbi o ustavi za Evropsko unijo iz leta 2014-2015, ki jo je sam spisal, podpisnikov je bilo okoli pet, napisano pa je bilo za tedanje probleme, ki so isti danes in še poglobljeni. Za konec je podal kritiko Slovenije z vidika naše delitve na partizane in domobrance ter Združene države Amerike predstavil kot edino pravo, pristno demokracijo na svetu.
Po razpravi je sledilo še predvajanje dokumentarnega filma z naslovom Epifanija zemlje in duha – Alojz Rebula v zanosu besede in šepetanju vere.
Pred predvajanjem filma sta več o filmu povedala scenarist Igor Škamperle in režiserka Marija Brecelj.