Dr. Ivan Štuhec o »dolgih nosovih«
Dr. Ivan Štuhec o »dolgih nosovih«
Ustavno sodišče je v petek sprejelo odločitev, da se do končne odločitve začasno zadrži izvršitev sodbe proti Janezu Janši v zadevi Patria. Odločitev je pomenila takojšnjo izpustitev predsednika SDS na prostost, tako da je lahko nekaj ur pozneje že nagovoril »vztrajnike«, ki pred ljubljansko sodno palačo demonstrirajo od njegovega odhoda na prestajanje kazni junija letos.
Janez Janša
Ustavno sodišče je odločitev o začasnem zadržanju sprejelo soglasno, argumentacija ustavnih sodnikov pa med drugim temelji na ugotovitvi, da je Janša poslanec pa tudi predsednik največje opozicijske stranke v državnem zboru, »dobro delujoča opozicija pa je eden od temeljev demokracije«. Če bi Janša na koncu uspel z ustavno pritožbo, bi lahko nastale »težko popravljive posledice za dobro in učinkovito delovanje demokratičnega parlamenta in oblasti kot celote«, če s pritožbo vendarle ne bi uspel, pa bi »morebitna zavrnitev ustavne pritožbe pomenila le vnovično vzpostavitev zdaj obstoječega stanja, torej nadaljevanje prestajanja zaporne kazni«. Ali so bile prvaku opozicije v zadevi Patria kršene kršene človekove pravice oziroma temeljne svoboščine, bo torej ustavno sodišče odločilo v – upajmo – bližnji prihodnosti.
Sklep o začasnem zadržanju pravnomočne sodbe v zadevi Patria, ki je po prepričanju številnih strokovnjakov doživela skrajno »sumljivo« potrditev na višjem in vrhovnem sodišču, je pričakovano sprožil številne komentarje, sploh zato, ker je na podlagi dosedanje prakse mogoče sklepati, da se bo tudi končna odločitev ustavnega sodišča nagnila na stran pritožnika.
Na to zgodbo se s komentarjem, ki bo v celoti objavljen v božični številki Družine, odziva tudi dr. Ivan Štuhec. Ustavno sodišče je po njegovem prepričanju z vrnitvijo izvoljenega poslanca Janeza Janše v parlament in z zadržanjem izvrševanja pravnomočne sodbe v zadevi Patria »zaenkrat zavarovalo slovensko državo kot demokratično državo, v kateri ima oblast ljudstvo. S tem je ustavno sodišče zagotovilo, da v tej državi nihče, ne sodna, ne zakonodajna veja oblasti, ne kdorkoli drugi, ne more rušiti ustavnega reda«. Če ustavno sodišče tega ne bi storilo, bi, kot piše dr. Štuhec, »odprlo Pandorino skrinjico in razglasilo lov na čarovnice«.
Družinin komentator pozdravlja dejstvo, da je bila »norija zoper Janšo in demokratični red ustavljena doma« in da – kot kaže – celotna zgodba ne bo romala na Evropsko sodišče za človekove pravice, »ki bi nam Bog ve kdaj, a brez dvoma, podelilo izjemno lekcijo demokratičnih standardov pravne države«. Tako pa lahko od 12. decembra »državljani Slovenije znova verjamemo, da živimo v pravni državi in da imamo ustavno sodišče, ki se kljub svoji svetovnonazorski raznolikosti ne pusti ideološko, politično in mafijsko manipulirati«.
Ustavno sodniki si po besedah dr. Štuheca za svoje pogumno ravnanje zaslužijo »medaljo za najvišje zasluge za obrambo slovenske demokratične republike«; njihovo odločitev je namreč mogoče razumeti kot »udarec med oči vsem, ki v tej državi še vedno ne razumejo, kateri so neizpodbitni postulati demokratične družbene ureditve. Na našo veliko nesrečo takšni sedijo v parlamentu, v izvršilni veji oblasti, v večini medijskih hiš, tudi tisti, ki se imenuje nacionalna, in predvsem v političnem ozadju oživljenih partijskih funkcionarjev in njihovih tajnih služb, ki so se polastili vseh vej oblasti (zakonodajne in izvršilne in delno sodne), da bi se za vekomaj znebili svojega največjega političnega nasprotnika, opozicijskega prvaka Janeza Janše.«
Res je sicer, da sklep o zadržanju izvševanja kazni še ne pomeni konca zadeva Patria, o kateri se mora ustavno sodišče še vsebinsko opredeliti, in tudi ne zaključka glede vrnitve poslanskega mandata Janezu Janši. A vse to je, kot piše komentator Družine, »bistveno manj pomembno kot sta prva dva koraka, ki sta bila narejena: da je ustavno sodišče zavarovalo temelje slovenske ustave, da je obranilo vladavino ljudstva in demokracijo«.
Dogajanje pa seveda ni brez posledic za vse, ki so tako ali drugače vpleteni v zadevo Patria – vsi ti imajo tako sedaj »vsak dan bolj dolge nosove; vsi, ki so se sklicevali na pravno državo in se od primera distancirali, so vedno bolj v zadregi; vsi, ki so šest let dezinformirali narod, namesto da bi odpirali temeljne dileme demokracije, imajo moralnega mačka zaradi streljanja kozlov, nimajo pa toliko ponosa, da bi priznali napake svojega neprofesionalizma«.
»Smemo upati, da po orožarski zgodbi, Depali vasi, Patrii in poročilu KPK ni več smodnika za velike poke?« se v sklepu komentarja za božično Družino (med bralce bo prihajala od srede, 16. decembra) sprašuje dr. Štuhec, ki si v novem letu za Slovenijo želi normalizacijo in delujočo pravno državo.
Petkov nastop Janeza Janše pred vrhovnim sodiščem je spremljala množica novinarjev, ki so jih člani
Odbora 2014 sicer zelo pogrešali v času svojega skoraj polletnega vztrajanja pred sodiščem.
Shod Odbora 2014 pred vrhovnim sodiščem v petek, 12. decembra 2014.
Fotografije: Jože Potrpin