Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Dr. Ernest Petrič: »Rezultat volitev vodi k notranji stabilizaciji ZDA«

Za vas piše:
B.Š.
Objava: 08. 11. 2024 / 07:58
Oznake: Družba, Politika, Svet
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 08.11.2024 / 08:09
Ustavi predvajanje Nalaganje
Dr. Ernest Petrič: »Rezultat volitev vodi k notranji stabilizaciji ZDA«
Kakšen je pogled prvega veleposlanika osamosvojene Republike Slovenije v ZDA na vnovičen prihod Donalda Trumpa v Belo hišo? FOTO: Bogomir Štefanič

Dr. Ernest Petrič: »Rezultat volitev vodi k notranji stabilizaciji ZDA«

Izvolitev Donalda Trumpa za 47. predsednika Združenih držav Amerika je še vedno v ospredju globalnega zanimanja, saj gre za voditelja ekonomsko, vojaško, finančno (in še po kakšnem drugam parametru) najmočnejše in najvplivnejše države sveta.

Vrstijo se ocene, kaj zamenjava oblasti pomeni za same ZDA in seveda tudi za druge dele sveta, posebej Evropo. Za naslednjo številko tednika Družina pripravljamo prispevek, v katerem bomo zbrali kratke komentarje ameriških volitev uglednih poznavalcev svetovnega in domačega dogajanja. Odzval se je tudi prvi veleposlanik osamosvojene Republike Slovenije v ZDA (v letih 1991–1997), pravnik in diplomat, tudi nekdanji predsednik ustavnega sodišča dr. Ernest Petrič. Kakšen je torej njegov pogled na vnovičen prihod Donalda Trumpa v Belo hišo?

Dr. Ernest Petrič. FOTO: Tatjana Splichal

»Videti je, da rezultat volitev vodi, ne glede na nepredvidljivost Donalda Trumpa osebno, k notranji stabilizaciji ZDA. Hkrati pa verjetno tudi k pobudam za zaustavitev vojn v Ukrajini in v Gazi in Libanonu. Ali bodo pobude dejansko privedle do miru, je težko napovedati, vsekakor pa utegnejo vnesti novo dinamiko v dogajanja. Tudi zato, ker sočasno postaja vojna v Ukrajini predraga tudi za Rusijo, položaj na Bližnjem vzhodu pa vse manj v skladu z interesi Kitajske.

Precej verjetno je, da bo Trump vztrajal pri večjem prispevku članic Nata za skupno varnost. Prav malo verjetno pa je, da bi bodoča ameriška varnostna politika šla v smeri odmika od Nata; ta bo ostal v središču varnostne politike ZDA v Evropi. Tudi ni moč dvomiti o tem, da bo večji poudarek v ameriški zunanji in varnostni politiki namenjen območju Pacifika in odnosom s Kitajsko ter krepitvi zavezništva z Japonsko, Avstralijo, Južno Korejo pa tudi Indijo.

V Evropi utegne volilni uspeh Trumpa voditi k več samozavesti desno konservativnih političnih sil.

V Evropi utegne volilni uspeh Trumpa voditi k več samozavesti desno konservativnih političnih sil. Odvisno od intenzitete ameriške politike, ki skrbi predvsem za ameriške interese (America First), utegnejo biti težave na področju gospodarstva in financ v odnosu z ZDA.

Hkrati bo nova večina republikancev v senatu in v predstavniškem domu kongresa omogočala čvrstejšo in aktivnejšo ameriško varnostno, zunanjo, pa tudi trgovinsko politiko, skratka večjo vlogo ZDA v svetu.

Posebnost trenutnega položaja je, da je zelo malo vednosti o ekipi, ki si jo bo Trump šele oblikoval do prevzema oblasti konec januarja 2025. Takrat bo moč kaj več ugibati o bodoči politiki ZDA v svetu pa tudi doma.«

Nalaganje
Nazaj na vrh