Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Domovina, kdo te bo ljubil, če bomo izginjali?«

Za vas piše:
Katja Cingerle
Objava: 24. 12. 2019 / 08:45
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 24.12.2019 / 09:09
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Domovina, kdo te bo ljubil, če bomo izginjali?«

»Domovina, kdo te bo ljubil, če bomo izginjali?«

Nadškof Stanislav Zore in škof Andrej Glavan sta darovala maši za domovino.

Pred dnevom samostojnosti in enotnosti sta ljubljanski nadškof Stanislav Zore in novomeški škof Andrej Glavan darovala maši za domovino, ki so se ju udeležili številni predstavniki političnega in družbenega življenja, med njimi tudi predsednik DS Alojz Kovšca, zunanji minister Miro Cerar, predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič, predsednik ustavnega sodišča Rajko Knez, notranji minister Boštjan Poklukar, minister za javno upravo Rudi Medved, varuh človekovih pravic Peter Svetina ter predstavniki nekaterih parlamentarnih strank.



Slovenci smo »milostni trenutek spremenili v uresničenje pričakovanj«

Ljubljanski nadškof je za molitev za domovino izbral 23. december, dan, ko smo se Slovenci odločili, da hočemo živeti v samostojni in neodvisni državi Sloveniji.

Spomnil je na tisti »milostni trenutek« in ljudi (posebej je omenil letos umrlega Ivana Omana), ki so ga spremenili v uresničenje pričakovanj. To je bil trenutek, ko smo se Slovenci množično dvignili, in ne bili le potrpežljivi in godrnjavi prenašalci težav. A le dokler ni zrasla Republika Slovenija, neodvisna in mednarodno priznana država. Takrat se je ljudstvo spet »zgrnilo vase«.



»Morda je to eden od dejavnikov, da politika demokratizacije ni nadaljevala z zadostno hitrostjo in jo prenesla in uresničevala na vseh področjih našega javnega življenja,« je ugotavljal nadškof Zore. »Prišli smo celo tako daleč, da del vladajoče politike ni sposoben oziroma noče uveljaviti vladavine prava ter izpolniti odločb ustavnega sodišča in se pri tem sklicuje na javno dobro. Se pravi, da nekateri starši in otroci so javno dobro, drugi pa to niso.«

Po nadškofovem mnenju se je to zgodilo, ker se nam je podrl vrednostni sistem. Poudaril je tudi, da moramo »našim ljudem omogočiti, da bodo v ta svet lepote rojevali svoje otroke«, jih učili ljubiti domovino in slovenski jezik ter jim privzgojili bralne navade. »Domovina, kdo te bo ljubil, če bomo postopoma izginjali?« se je vprašal.



Domovina bo ljubljena »od ljudi, ki bodo o njej razmišljali v ednini in dvojini in možini, ki bodo zanjo molili in zanjo delali, ki jo bodo tudi pripravljeni braniti, če bo morda to potrebno,« je nadaljeval nadškof in se ob tej priložnosti zahvalil vsem politikom in državnikom, ki se zavzemajo za našo domovino. Zaželel je, da bi več molili za odgovorne v naši državi.

Dodal je, da je kritika negativnega »potrebna in pomembna, ne sme pa biti sama sebi namen; pred očmi mora imeti dobro, negovanje pozitivnih vrednot in medsebojnega spoštovanja, saj nas vse to zbližuje. Naj bo polno takšnih vrednot tudi praznično leto, ki je pred nami.«

Škof Glavan pozval k enotnosti v različnosti

Ob bližnjem državnem prazniku dnevu samostojnosti in enotnosti je bila v soboto, 21. decembra 2019, v novomeški stolnici maša za domovino, ki jo je daroval novomeški škof Andrej Glavan. Pri maši se je zbralo lepo število županov s področja novomeške škofije, predstavniki vojske, vojaškega vikariata, Gasilske zveze Slovenije, novomeške univerze in policijskega društva Sever. Pred začetkom maše so zapeli državno himno, nato so skavti prinesli Luč miru iz Betlehema, kot simbol, da si moramo tudi v naši domovini prizadevati za mir in medsebojno sožitje.

Pri maši je prepeval stolni zbor Ignacij Hladnik. Po maši je v prostorih škofije sledilo pozdravno srečanje za vse povabljene goste.

Škof Glavan je pridigo začel z veseljem, ki je Slovence navdajalo ob dosegu svobode in lastne države. Nato je spregovoril o prazniku enotnosti.



V razdeljenem narodu zveni čudno, vendar nas ta praznik spominja na to, »da brez enotnosti ni pravega napredka, ker narodova energija in polet ter duhovni in materialni razvoj hromijo razprtije. Ko začne egoizem posameznikov in političnih skupin spodjedati prizadevanja za skupno dobro, se nobeni skupnosti in tudi državi ne piše dobro.«

Vprašal se je, ali je enotnost mogoča samo v trenutkih ogroženosti. »Vemo, da je možno doseči le edinost v različnosti. Edinost je dobrina, v kateri začutimo zagotovilo miru, varnosti, medsebojnega spoštovanja, neko zagotovilo doma. Edino v takem domu nam je lahko lepo.«



Različnost sama na sebi ni dobrina, saj jo pogosto doživljamo kot motečo, celo ogrožajočo, je nadaljeval škof. Vendar različnost znotraj nekega naroda lahko v svetu poganja razvoj. »Samo odnosi, ki vedno predpostavljajo različnost in v tej različnosti vzpostavljajo napetost, pomenijo izziv in omogočajo vzajemno bogatitev, ki bi je brez napetosti ne bilo.« Zanikanje ali nasilno odstranjevanje različnosti lahko postane destruktivno, namesto da bi postalo vir rasti, veselja in medsebojne obogatitve.

Bog je svet zgradil iz različnih stvari, da »v tej različnosti kličejo druga drugo, da nagovarjajo druga drugo, da se med seboj oplajajo.«

»Brez spoštovanja in sprejemanja legitimnih različnih pogledov, zamisli in interesov, ni enotnosti. Eno zlatih pravil je: 'Bolje manj popolno v enotnosti, kot še tako popolno za ceno nesoglasja in prepirov.'«

Vernikom je dejal, naj se zlasti v božičnih dneh trudijo za edinost v različnosti v družinah, delovnih kolektivih in drugih skupnostih. Ob koncu se je vprašal podobno kot nadškof Zore: »Slovenija, ki si stoletja preživela brez lastne države, ali boš mogla v lastni državi preživeti brez krščanske duše in brez lastnih otrok?«

Maše za domovino v prihodnjih dneh

Ob dnevu samostojnosti in enotnosti bo škof Stanislav Lipovšek daroval mašo za domovino v stolnici sv. Danijela, 26. decembra, ob 15. uri.

Župnija Polica vabi ob dnevu samostojnosti in enotnosti, v četrtek, 26. decembra, ob 9. uri k maši za domovino in po njej k domovinskemu recitalu.

Fotografije zo iz ljubljanske stolnice, foto: Tatjana Splichal

Kupi v trgovini

Evangeliji
Sveto pismo
4,80€
Nalaganje
Nazaj na vrh