Dolgotrajen mir v Evropi je Schumannov čudež
Dolgotrajen mir v Evropi je Schumannov čudež
Foto: Bogomir Štefanič
Poslanica papeža Frančiška ob svetovnem dnevu miru, ki ga bomo zaznamovali 1. januarja 2019, nosi naslov Dobra politika je v službi miru. na njeni predstavitvi v petek, 28. decembra, v galeriji Družina, sta o miru in politiki govorila Lojze Peterle, poslanec v Evropskem parlamentu, in Rafko Valenčič, urednik zbirke Cerkveni dokumenti. Pogovor je vodila Manica Ferenc.
Odgovornost, spoštovanje, dialog
Rafko Valenčič, ki je kot posebnost poslanice navedel občestvenost, se je sprehodil skozi poglavja poslanice, še posebej pa se je ustavil na začetku, kjer je papež Frančišek zapisal:
»Prinašanje miru je osrednja naloga Kristusovih učencev. Ta dar je namenjen vsem, možem in ženam, ki upajo v mir sredi drame in nasilja človeške zgodovine. 'Hiša', o kateri govori Jezus, je vsaka družina, vsaka skupnost, dežela in celina v svoji edinstvenosti in zgodovini. Predvsem pa je to vsak človek, brez razlike in zapostavljanja. To je tudi naša 'skupna hiša', naš planet, na katerega nas je Bog postavil, da na njem prebivamo, in za katerega smo dolžni skrbeti.«
Jezusova najbolj politična izjava
Valenčič je dodal, da če ljubimo, spoštujemo drugega, lahko tudi pričakujemo, da nas bodo drugi ljubili in spoštovali. Prav besede, naj ljubimo drugega kakor samega sebe, je po Peterletovem mnenju najbolj politična izjava Jezusa Kristusa, saj enači vrednost dveh ljudi. Eden ni več vreden kot drugi.
Prav ta misel je vodila tudi idejnega ustanovitelja Evropske unije. Evropski poslanec je ob tem dodal tudi, da je nekoč razdeljena Evropa združena v Evropski uniji in v njej vlada najdlje trajajoči mir do zdaj. To je Schumannov čudež, ki ga iščejo v postopku njegove beatifikacije. »Kako bi lahko naredil večji čudež kot z ozdravitvijo Evrope?« Spoštovanje človekovih pravic je zapisano v 1. členu temeljnih pravic Evropske unije.
Projekt miru v prihodnosti
Vprašal se je tudi, ali bo Evropska unija sposobna nadaljevati projekt, ki temelji na miru. Kljub razhajanjem pri nekaterih vprašanjih (npr., migracijah) pa zveza uživa velik ugled pri ljudeh, tudi zaradi vzpostavitve dolgotrajnega miru. Pomembno pa je, da ima močno skupno zunanjo politiko, saj vojne, ki divjajo po svetu, vplivajo tudi na Evropsko unijo. Za to pa morajo prevzeti odgovornost tudi mladi, je poudaril Peterle, ki se je imenoval za zagovornika medgeneracijskega dialoga.
Oba gosta sta poudarila odgovornost vsakega posameznika za skupno dobro, ne samo izvoljenih, pri čemer pa je Lojze Peterle dodal, da je odgovornost pomembna tudi za subjekte (npr. države), ne le posameznike, medtem ko Rafko Valenčič vidi politiko širše, tudi v urejanju svoje okolice, saj tudi to pripomore k dobremu za skupnost.
Kot navaja papež Frančišek v poslanici, miru ni mogoče vzpostaviti brez medsebojnega dialoga, spoštovanja človekovih pravic in zaupanja, ki se gradi na danih besedah in obljubah.
Naj torej v novem letu ne bo prelomljenih obljub in zlaganih besed, temveč spoštljiv dialog med ljudmi in subjekti.
Več v spodnjih videih.
1. del
2. del