Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Dojenje in delo – naj deluje!

Za vas piše:
K. C.
Objava: 30. 09. 2015 / 12:35
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:25
Ustavi predvajanje Nalaganje
Dojenje in delo – naj deluje!

Dojenje in delo – naj deluje!

Teden dojenja traja od 1. do 7. oktobra 2015.
Prvi teden v oktobru tudi letos zaznamuje teden dojenja, ki družbo ozavešča o pomenu dojenja. Letos je v ospredju zagotavljanje podpore doječim materam pri združevanju delovnih obveznosti in dojenja.

Svetovni teden dojenja je del aktivnosti Svetovne zveze za podporo dojenju. Zaznamujejo ga v več kot 150 državah, večina v prvih avgustovskih dneh, nekatere, med njimi tudi Slovenija, pa prvi teden v oktobru, čeprav se dejavnostim pridružuje tudi poleti.

V UKC Ljubljana poudarjajo, da materino mleko vsebuje vse, kar otrok za svojo rast in razvoj potrebuje v prvih šestih mesecih življenja. Prilagaja se njegovim potrebam glede na to, koliko je otrok star, kateri čas dneva je (zjutraj, popoldne, zvečer), spreminja pa se tudi med samim podojem. Na začetku podoja je mleko bolj tekoče, da se otrok najprej odžeja, proti koncu pa vsebuje več maščob in energije, da poteši lakoto. Zato je pomembno, da otrok pri vsakem dojenju popije večino mleka v dojki in tako dobi vse sestavine.

Materino mleko je najboljša hrana za otroka, ima pa še več prednosti: je brezplačno, vedno pri roki, ima vedno pravo temperaturo in ne izgublja hranilne vrednosti. Vedno zagotavlja pomemben del kalorij, vitaminov, mineralov in zaščitnih snovi.



Dojenje je priporočljivo vsaj do prvega leta otrokove starosti, nato pa se prilagaja materinim in otrokovim željam. Kdaj je dovolj, ni zdravstveno dokazano.

Dojenje pa ni samo mleko. Je pomemben del ugodja, tolažbe in stabilnosti. Njegova družbena sprejetost pa se je skozi desetletja spreminjala. Doječa mati potrebuje podporo sorodnikov, zdravstvenega osebja in širše javnosti. Treba je ustvariti takšne razmere, da bo hranjenje z materinim mlekom popolnoma naravno in normalno v vsakdanjem življenju, so povedali v UKC Ljubljana.

Ob tem doječim materam in tistim, ki bodo to postale, priporočamo v branje tudi knjigo založbe Družina Dojenje.

Preberite tudi, kaj svetujejo doječim materam pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, da bi lahko svoje delovne obveznosti združile z dojenjem.

Fotografiji sta ilustrativni. Foto: Tatjana Splichal

Kupi v trgovini

Beseda za na pot
Duhovnost
7,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh