Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Dobrač

Andrej Praznik
Za vas piše:
Andrej Praznik
Objava: 22. 07. 2022 / 00:15
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 22.07.2022 / 00:34
Dobrač
Vrh Dobrača s slovensko kapelo, križem in meteorološko opazovalno postajo. Antenski stolp in planinski dom sta desno spodaj, nemška cerkev pa je za nami. FOTO: Andrej Praznik

Dobrač

Čeprav imamo doma več kot 10.000 kilometrov označenih planinskih poti, Slovenci radi obiskujemo tudi gore v sosednjih državah. Zelo priljubljen je Dobrač, ki ga lahko opazujemo s številnih vrhov v Julijskih Alpah in Karavankah. Večina obiskovalcev se pod vrh te mogočne gore pripelje po 16 kilometrov dolgi Beljaški alpski cesti, mi pa smo se nanjo vzpeli iz doline.

»Mejnik med nemško in slovensko zemljo na Koroškem je gora Dobrač. Kakor vsak Slovenec pozna Triglav, tako naj bi ne bilo Slovenca, ki bi mu bilo neznano ime Dobrač,« je leta 1929 zapisal list Vertec, ki je razložil tudi izvor imena. »Slovenci v Ziljski dolini pravijo gozdu 'gozd', a tudi 'dobra' (iz: dobrova = gozd). Ogromni, z gozdom porasli gori so torej dali ime 'Dobrač'.«

Razpotegnjeni Dobrač (nemško Dobratsch) se dviga zahodno od Beljaka. Njegov vrh je od tromeje Slovenije, Avstrije in Italije oddaljen deset kilometrov. Vršni del gore je prostorna travnata planota, kjer se pase goveja živina. Niže je veliko gozda, proti Ziljski dolini na jugu pa kaže Dobrač mogočno skalovje.

Na praznik spreobrnjenja apostola Pavla, 25. januarja 1348, okrog tretje ure popoldne, je Kranjsko in Koroško stresel silovit potres. Del Dobrača je zgrmel v Ziljsko dolino. »Ta silen plaz je zasul sedemnajst vasi in gradov ob vznožju in zajezil reko Ziljo, da je narasla v veli...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh