»Dobra politika je v službi miru«
»Dobra politika je v službi miru«
Poslanica papeža Frančiška z 52. svetovni dan miru se začne z besedami: Ko je Jezus razposlal apostole oznanjat evangelij, jim je rekel: »V katero koli hišo pridete, recite najprej: 'Mir tej hiši!' In če bo v njej prebival miroljuben človek, bo na njem počival vaš mir; če pa ne, se povrne k vam« (Lk 10,5-6), poroča Radio Vatikan.
Letošnja poslanica z naslovom »Dobra politika je v službi miru« v prvem poglavju prinaša voščilo ob začetku novega leta: »Mir tej hiši!« Nato predstavi izzive za dobro politiko in v tretjem poglavju poudari, da so za službo človekovih pravic in miru potrebne ljubezen in človeške kreposti, ter spomni na »blagre politikov«, ki jih je predlagal vietnamski kardinal Francois-Xavier Nguyen Van Thuan. V četrtem poglavju pokaže na napake politike, v petem poglavju poudarja, da dobra politika pospešuje udeležbo mladih in zaupanje v drugega. Kdor si prizadeva za mir, je proti vojni in širjenju strahu, je osnovna misel šestega poglavja, sedmo poglavje pa predstavi velik projekt za mir.
1. »Mir tej hiši!«
Prinašanje miru je osrednja naloga Kristusovih učencev. Ta dar je namenjen vsem, možem in ženam, ki upajo v mir sredi drame in nasilja človeške zgodovine. »Hiša«, o kateri govori Jezus, je vsaka družina, vsaka skupnost, dežela in celina v svoji edinstvenosti in zgodovini. Predvsem pa je to vsak človek, brez razlike in zapostavljanja. To je tudi naša »skupna hiša«, naš planet, na katerega nas je Bog postavil, da na njem prebivamo in za katerega smo dolžni skrbeti.
2. Izzivi za dobro politiko
Politična dejavnost in odgovornost sta stalni izziv za vse, ki sprejemajo nalogo služiti lastni deželi, skrbeti za njene prebivalce in ustvarjati razmere za dostojno in pravično prihodnost. Če se politika uresničuje na temeljnem spoštovanju življenja, svobode in človekovega dostojanstva, lahko postane odlična oblika ljubezni.
3. Ljubezen in človeške kreposti, ki so potrebne za službo človekovih pravic in miru
Papež Benedikt XVI. je zapisal: »K tej ljubezni je v skladu svojim poklicem in svojim vplivom v polisu poklican vsak kristjan… V tej zvezi je primerno spomniti na »blagre politikov«, ki jih je predlagal vietnamski kardinal Francois-Xavier Nguyen Van Thuan, ki je kot zvest pričevalec za evangelij umrl leta 2002.
– Blagor politiku, ki ima močno zavest in globoko spoznanje svojega poslanstva.
– Blagor politiku, čigar osebnost izraža verodostojnost.
– Blagor politiku, ki dela za javni blagor in ne za lastno korist.
– Blagor politiku, ki je zvest.
– Blagor politiku, ki dela za edinost.
– Blagor politiku, ki si prizadeva za uresničitev korenitih sprememb.
– Blagor politiku, ki zna poslušati.
– Blagor politiku, ki ne pozna strahu.
4. Napake politike
Korupcija v svojih neštetih oblikah: nezakonito prilaščanje javnih dobrin ali razvrednotenje oseb, zanikanje pravic, kršitev družbenih pravil, nezakonito bogatenje, uveljavljanje oblasti z močjo ali pod samovoljno pretvezo »višjih interesov«, težnja po ohranjanju oblasti, ksenofobija in rasizem, zavračanje skrbi za naravo, nedopustno izkoriščanje naravnih virov zaradi neposredne koristi, preziranje tistih, ki so bili prisiljeni v izgnanstvo.
5. Dobra politika pospešuje udeležbo mladih in zaupanje v drugega
Vsak lahko prispeva svoj kamenček h izgradnji skupnega doma. Pristno politično življenje, ki temelji na pravu in poštenem dialogu med subjekti, se prenavlja na prepričanju, da vsaka ženska in vsak moški ter vsaka generacija skrivajo v sebi obljubo, ki more sprostiti nove odnosne, intelektualne, kulturne in duhovne sile. Danes bolj kot kdaj koli prej naše skupnosti potrebujejo »delavce miru«, pristne poslance in pričevalce Boga Očeta, ki želi dobro in srečo človeškemu rodu.
6. Proti vojni in širjenju strahu
Prav posebej se naša misel obrača k otrokom, ki živijo v krajih, kjer divjajo spopadi, in k vsem, ki si prizadevajo, da bi zavarovali njihovo življenje in pravice. Na svetu en otrok izmed šestih trpi zaradi vojnega nasilja ali njegovih posledic, če ni celo sam vpoklican, da tudi on postane vojak ali talec oboroženih skupin. Pričevanja vseh, ki si prizadevajo za varovanje dostojanstva in spoštovanja pravic otrok, so zelo dragocena za prihodnost človeštva.
7. Velik projekt za mir
Mir je sad spreobrnitve srca in duše, zato je lahko prepoznati tri nerazdružljive razsežnosti notranjega in občestvenega miru: – mir s samim seboj, mir z drugim in mir s stvarstvom.
Politika miru, ki pozna človeško krhkost in sprejema dolžnosti, se lahko vedno pridruži duhu Magnifikata, ki ga Marija, mati Kristusa Odrešenika in kraljica miru poje v imenu vsega človeštva: »Od rodu do rodu traja njegovo usmiljenje njim, ki mu v strahu služijo. Moč je skazal s svojo roko, razkropil je nje, ki so napuhnjenih misli; […] spomnil se je usmiljenja, kakor je govoril našim očetom do Abrahama in njegovega rodu na veke« (Lk 1,50).
Vir: Radio Vatikan
Foto: arhiv Družine (T.S.)