Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Do vratu v pivu in sirupu

Andrej Praznik
Za vas piše:
Andrej Praznik
Objava: 29. 10. 2024 / 10:05
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 29.10.2024 / 10:25
Do vratu v pivu in sirupu
Razlita melasa je v Bostonu povzročila veliko razdejanje. FOTO: Wikipedia

Do vratu v pivu in sirupu

Skoraj ni dežele, ki je ne bi kdaj zajele poplave. Nad pokrajino se zberejo črni oblaki, dež se ulije kot iz škafa in že je tu nesreča, ki zagreni življenje več tisoč ljudem. Najbolj smrtonosne poplave v zgodovini so prizadele Kitajsko. Leta 1887 je v njih umrlo od 930.000 do dva milijona ljudi, leta 1931 pa od 850.000 do štiri milijone. »Ogenj in voda dobro služita, a slabo gospodarita,« pravi slovenski pregovor. Zgodovina pa pozna tudi primere, ko uničujočih poplav ni povzročila voda.

V začetku 19. stoletja je v Londonu, dobra dva kilometra zahodno od katedrale sv. Pavla, stala pivovarna, ki je bila znana po proizvodnji temnega angleškega piva. Na leto ga je zvarila približno 16,8 milijona litrov. Pivo je zorelo v velikih lesenih posodah. Največja je bila visoka 6,7 metra, v njej pa je bilo prostora za 2,9 milijona litrov pijače. Posodo so oklepali masivni, več kot tristo kilogramov težki jekleni obroči.

Pivski cunami

V ponedeljek, 17. oktobra 1814, okrog pol petih popoldne je uslužbenec pivovarne opazil, da je eden od kovinskih obročev počil in zdrsnil s posode. Ker se je to primerilo nekajkrat na leto, ni bil zaskrbljen. Tudi predstojnik mu je zagotovil, da to ne bo povzročilo nikakršnih nevšečnosti. Toda uro pozneje se je posoda razletela. Vroče pivo je tako močno pljusnilo po prostoru, da je razbilo nekaj sosednjih posod in podrlo steno stavbe.

Pivovarna je stala v gosto poseljenem delu Londona, kjer so živeli reveži, kriminalc...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh