»Diskriminacija verskih manjšin postaja nekaj vsakdanjega«
»Diskriminacija verskih manjšin postaja nekaj vsakdanjega«
Človekoljubna organizacija Kristjani v stiski, ki si prizadeva za človekove pravice, je ob današnjem dnevu spomina pozvala k večji zavzetosti na tem področju. Glavni tajnik organizacije Elmar Kuhn je po navedbah avstrijskega Kathpressa dejal: »Pozivamo politike, Cerkve in verska združenja, naj dejavno zahtevajo zavezanost k zaščiti človekove pravice do verske svobode po vsem svetu in jo nagradijo z gospodarskim sodelovanjem.« Kot je dodal, naj posamezne države postanejo verodostojni in dejavni svetilniki verske svobode in s tem dajejo zgled »najboljše prakse«.
Preganjani so kristjani v muslimanskih državah, bahajci v Iranu ali muslimani v Mjanmaru.
Položaj verskih manjšin se po vsem svetu očitno slabša, pogosto pa se soočajo s sovražno večinsko družbo. Preganjani so kristjani v muslimanskih državah, bahajci v Iranu ali muslimani v Mjanmaru. »Seznam je neskončen,« pojasnjuje Kuhn. Njegova organizacija zagotavlja nebirokratsko nujno pomoč v primeru terorističnih napadov na kristjane ter v primeru izgona in preganjanja verskih manjšin po vsem svetu. Po Kuhnovih besedah je ta pomoč lahko trajnostna le, če hkrati spodbujamo medversko in medkulturno sodelovanje.
Pri organizaciji Kristjani v stiski v sporočilu ob današnjem dnevu spomina poročajo o nekaterih primerih, s katerimi se sooča njihova mreža: »Prejeli smo klic na pomoč iz Nigerije na severu države. Islamski skrajneži iz plemena Fulani so tam uničili celotne krščanske vasi. S pomočjo naših podpornikov financiramo bolnišnično zdravljenje žrtev in projekt vnovične naselitve vaščanov.« O nasilju nad kristjani v Nigeriji mediji večkrat poročajo, »vendar se nastajajoči genocid nad kristjani pogosto omalovažuje kot spor za rodovitno zemljo«, opozarjajo pri omenjeni organizaciji.
V številnih državah skrajneži zakonodajo uporabljajo tudi za zatiranje verskih manjšin.
Na Haitiju pa manjšine ustrahujejo tolpe: »Primer: 120 družin je moralo pobegniti pred privrženci vuduja na jugozahod države. Naša mreža notranje razseljenim osebam zagotavlja hrano in izobraževanje.«
Po besedah predstavnikov organizacije v številnih državah skrajneži zakonodajo uporabljajo tudi za zatiranje verskih manjšin. V Pakistanu, na primer, v ta namen uporabljajo zakone o bogoskrunstvu, organizacija Kristjani v stiski pa nudi finančno podporo za pravno pomoč krivično obtoženim.