Dikasterij za komunikacijo pri papežu Frančišku
Dikasterij za komunikacijo pri papežu Frančišku
Papež Frančišek je včeraj v avdienco sprejel okoli 500 zaposlenih in članov Dikasterija za komunikacijo, ki so med 23. in 25. septembrom zbrani na plenarnem zasedanju v Vatikanu. Kljub pripravljenemu nagovoru, ki ga je komentiral z besedami: »Ni tako dolg. Sedem strani je. Nisem gotov, da ne bi po prvi strani že večina spala in jaz ne bi mogel več sporočati,« je sveti oče zbrane prosto nagovoril, pripravljeni govor pa svojim gostom izročil v branje in premišljevanje.
Papež je na začetku pozdravil vse zbrane in se jim zahvalil za njihovo delo, po zaslugi katerega »je veliko oseb spodbujenih na svoji poti vere in mnoge so spodbujene k iskanju ter srečanju z Gospodom«. Kot je dejal, se zaveda vseh naporov, ki jih zaposleni na Dikasteriju za komunikacijo vlagajo v uporabo zaupanih jim sredstev družbenega obveščanja.
Po papeževih besedah je komunikacija za Cerkev poslanstvo in nobeno vlaganje ni previsoko za širjenje Božje Besede. Vsak talent je treba dobro porabiti, da obrodi sadove, vendar samo naše moči niso dovolj, kot je pred 55 leti rekel že sveti Pavel VI., ko je sprejel člane prvega plenarnega zasedanja ustanove, ki se je takrat imenovala Papeška komisija za družbeno obveščanje: »Misel vere mora podpirati majhnost naših ponižnih prizadevanj …«.
Odtlej izzivi na tem področju nenehno naraščajo in le z edinostjo bo mogoče vedno bolje odgovarjati na zahteve poslanstva Cerkve. Komunikacija je namreč resnično učinkovita takrat, ko postane pričevanje, ko smo soudeleženi pri življenju, ki nam ga je podaril Sveti Duh, in po katerem smo med seboj občestvo.
Papež je zbrane tudi spodbudil, naj s svojo nadarjenostjo in ustvarjalnostjo iščejo načine za okrepitev povezave s krajevnimi Cerkvami. Kot je dejal, podpira njihove projekte, saj so s svojim delom soudeleženi v službi edinosti Cerkve.
Na srečanju s papežem tudi italijanski katoliški časnikarji
Papež Frančišek je v avdienco sprejel tudi okoli 170 članov Katoliške zveze italijanskega tiska, ki jih je sveti oče spodbudil, naj bodo glas, ki zna razločevati med dobrim in hudim. Komunikacija namreč potrebuje resnične besede sredi mnogih praznih besed. Katoliška zveza italijanskega tiska v letošnjem letu obhaja 60-letnico delovanja.
V dobi interneta so časnikarji še posebej nagovorjeni, da prepoznavajo, urejajo in pravilno predstavljajo zaupanja vredne vire informacij in nanje opozarjajo, je poudaril papež in italijanske katoliške časnikarje spodbudil, naj se ne bojijo sprememb: »Ne bojte se prevračati vrstnega reda novic, da bi tako dali glas tistemu, ki ga nima.«
Katoliški časnikarji morajo biti »glas zavesti časnikarstva, ki zna razločevati med dobrim in slabim, med človeškimi in nečloveškimi izbirami,« je zatrdil Frančišek.
Vir: Radio Vatikan / Kathpress
Foto: Vatican Media / YouTube