Digitalizacija najstarejšega katoliškega arhiva v Sveti deželi
Digitalizacija najstarejšega katoliškega arhiva v Sveti deželi
Kot poroča avstrijski Kathpress, bodo v spletno obliko najprej prenesli t.i. fermane (odloke) mamelukov iz obdobja med 1247 in 1516, lekarniški arhiv iz začetka 17. stoletja do leta 1913, tiskane zvezke o medicini in farmaciji iz 19. in začetka 20. stoletja ter knjige v različnih jezikih, natisnjene v frančiškanskih tiskarnah v letih med 1845 in 1950. Digitalizirali bodo tudi fotografsko zbirko okoli 40.000 slik in 4.000 steklenih plošč.
Arhiv Frančiškanske kustodije v Jeruzalemu je najstarejši katoliški arhiv v Sveti deželi.
Po navedbah kustodije v zgodovinskem arhivu hranijo dokumente iz obdobja več kot sedmih stoletij. Gre torej za najstarejši katoliški arhiv v Sveti deželi, ki dokumentira »ne le dogajanje v najbližji verski ustanovi, temveč tudi katoliško navzočnost na številnih območjih Bližnjega vzhoda«. Predvsem zbirka fermanov zagotavlja podatke o pestri zgodovini frančiškanov in katolištva v Sveti deželi.
Omenjeni arhiv je v svoji zgodovini večkrat spreminjal ime in lokacijo. Od leta 1975 ga pod imenom »Zgodovinski arhiv Kustodije Svete dežele« najdemo v samostanu Sv. Odrešenika v krščanski četrti jeruzalemskega starega mestnega jedra.
Projekt do avgusta 2023
Digitalizacijo arhiva izvajajo v sodelovanju s Francosko nacionalno knjižnico, predvidoma naj bi jo zaključili do avgusta 2023. Projekt digitalizacije Francoske nacionalne knjižnice (BNF) vključuje več tisoč dokumentov iz različnih knjižnic o kulturni dediščini in raziskovalnih knjižnic na Bližnjem vzhodu.
Projekt digitalizacije Francoske nacionalne knjižnice (BNF) vključuje več tisoč dokumentov iz različnih knjižnic o kulturni dediščini in raziskovalnih knjižnic na Bližnjem vzhodu.
Od leta 2017 so prvi dokumenti v spletni obliki na voljo v trojezični digitalni knjižnici »Bibliotheques d'Orient«, ki je po navedbah BNF posvečena zgodovinski izmenjavi med Evropo ter Bližnjim in Srednjim vzhodom. Obenem predstavlja mednarodni solidarnostni program, ki s konkretnimi ukrepi prispeva k varovanju dokumentarne dediščine na tem območju. Zemljepisno projekt pokriva države in območja vzhodnega Sredozemlja od Egipta do Turčije, pa tudi Irak in severno Arabijo. (spletna stran »Bibliotheques d'Orient«: https://www.bnf.fr/fr/bibliotheques-dorient)