Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Zakaj praznik povišanja Svetega križa praznujemo prav na 14. september

Za vas piše:
Uredništvo
Objava: 14. 09. 2022 / 08:09
Oznake: Vera
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 14.09.2022 / 09:52
Ustavi predvajanje Nalaganje
Zakaj praznik povišanja Svetega križa praznujemo prav na 14. september
Križani pred cerkvijo v Heiligenblutu v Avstriji. FOTO: Ivo Žajdela

Zakaj praznik povišanja Svetega križa praznujemo prav na 14. september

Danes v Katoliški cerkvi obhajamo praznik povišanja Svetega križa. Gre za obhajanje spomina na Kristusov križ, ki je bil po Jezusovi smrti in vstajenju 300 let zakopan v zemlji na Golgoti v bližini Jeruzalema. Ko je cesar Konstantin dal kristjanom svobodo, je njegova mati Helena dala kopati tam, kjer je moral biti Gospodov grob in križ. Razkrili so grob in našli križ.

Prvo slovesno češčenje relikvije svetega križa

Konstantin je dal nad Gospodovim grobom sezidati cerkev Kristusovega vstajenja in cerkev Svetega križa, ali kakor navadno pravimo cerkev Božjega groba. Cerkvi sta bili med seboj povezani, sta bili posvečeni 13. septembra 335. V veličastni cerkvi Božjega groba (Svetega križa) so naslednji dan, to je 14. septembra, prvič izpostavili relikvijo svetega križa v slovesno češčenje. Od tedaj naprej so vsako leto na ta dan praznovali „povišanje Svetega križa“. Tako je posvečenje dvojne cerkve skupaj z izpostavitvijo ostankov Jezusovega križa bilo povod za najstarejši praznik v čast svetemu križu.

Cerkev Božjega groba v Jeruzalemu stoji na kraju, kjer je bil Kristus križan in kjer je vstal od mrtvih. FOTO: Wikimedia Commons

Križ, znamenje krščanstva

Kmalu so obhajali ta praznik tudi v Carigradu. V Rimu ga je uvedel v 7. stoletju papež Gregor Veliki. Praznik nas spodbuja, naj z živo vero častimo podobo križa, veliko znamenje krščanstva. Na križu je trpel sam Božji Sin Jezus Kristus. Na njem je umrl On, ki ga je Bog dal za nas vse, ki je vstal od mrtvih in sedaj pri Očetu prosi za nas. Praznik nas spominja, da je Božja Ljubezen tako velika in močna, da je izničila lastnega Sina, da bi bili mi odrešeni. To nas vodi do spoznanja, da je ljubezen vedno, združena z žrtvijo. Ljubezni je lastno, da se žrtvuje, da trpi, da se izniči.

Križ kot vodilo krščanskega življenja

Praznik povišanja svetega križa nas vabi, naj bi se radi ozirali na križ, saj nam bo pogled nanj odkrival edine resnične vrednote. Križ nam govori, da je na začetku vsega ljubezen. Govori nam, da je ljubezni lastno, da se žrtvuje. Križ nam govori, da samo nesebično žrtvovanje in izpričanje rodi ljubezen in vodi v življenje. Zato nam križ vedno kliče v zavest Jezusove besede: „Če hoče kdo priti za menoj, naj se odpove sam sebi in vzame svoj križ ter hodi za menoj. Kdor namreč hoče svoje življenje rešiti, ga bo izgubil. Kdor pa svoje življenje zgubi zaradi mene, ga bo našel“ (Mt 16, 24-25).

Kupi v trgovini

Prošnje vernikov- Sveti časi
Liturgične knjige
29,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh