Dan po vrnitvi iz bolnišnice papež že vodil mašo na cvetno nedeljo [VIDEO]
Dan po vrnitvi iz bolnišnice papež že vodil mašo na cvetno nedeljo [VIDEO]
Po prebranem pasijonu je sveti oče v homiliji razmišljal o Kristusovem klicu s križa: »Moj Bog, moj Bog, zakaj si me zapustil?« Te besede nas, tako Frančišek, pripeljejo do samega osrčja Jezusovega trpljenja, ki ga je prestal za naše odrešenje, hkrati so to edine besede s križa, zapisane v Matejevem evangeliju.
Trpljenje telesa, pa tudi duše in duha
Jezusovo trpljenje je bilo nepopisno – trpljenje telesa, pa tudi duše in duha, a je kljub vsej žalosti Kristus ostal prepričan o enem: o Očetovi bližini. »Trpljenje duha, ki se odraža v vzkliku 'Moj Bog, zakaj si me zapustil', je najbolj skeleče od vseh trpljenj, saj Jezus v svoji najbolj tragični uri doživi zapuščenost od Boga,« je izpostavil papež in opozoril, da ni pred tem »Očeta nikdar imenoval z njegovim splošnim imenom – Bog.«
Doživel zapuščenost, da nas ne bi prepustil obupu
Papež je nadaljeval, kako tuj je bil Kristusu občutek te oddaljenosti od Boga, da pa je z njim postal eden od nas do samega konca, da bi bil dokončno in popolnoma eno z nami, da se nihče od nas nikdar več ne bi počutil osamljenega in brez upanja. Doživel je zapuščenost, da nas ne bi prepustil obupu, da bi ostal ob nas za vedno.
Ta ljubezen naša kamnita srca spreminja v mesena
»Tudi ko je na križu čutil popolno zapuščenost, Jezus ni želel obupati, temveč je molil, zaupal in se, kljub oddaljenosti, ki jo je čutil, priporočal v Očetove roke,« je pojasnil sveti oče in dodal, da lahko takšna ljubezen, ki nas zajema v celoti in do samega konca, naša kamnita srca spremeni v mesena srca in jih napravi zmožna usmiljenja, sočutja in nežnosti.«
Spomnil se je nemškega brezdomca
Po papeževih besedah nas Kristus s svojo zapuščenostjo spodbuja, da ga iščemo in ljubimo njega in vse zapuščene okrog nas, ki se jih je spomnil Frančišek, izrecno pa nemškega brezdomca Burkharda Schefflerja, ki je lani novembra umrl na Trgu svetega Petra. »Veliko ljudi je zapuščenih in potrebuje našo bližino, kot vsi potrebujemo Jezusovo bližino v naših življenjih. Zato moramo tudi sami ven, da bi našli Jezusa v osamljenih in zapuščenih.«
Izprosimo milost ljubiti Jezusa v njegovi zapuščenosti in v zapuščenih
Zavrnjeni in izključeni so žive Kristusove ikone, ki nas spominjajo na njegovo brezpogojno ljubezen in zapuščenost, ki nas rešuje vseh oblik osamljenosti in izolacij, je homilijo zaključil papež Frančišek: »Izprosimo milost ljubiti Jezusa v njegovi zapuščenosti in v zapuščenih vsepovsod okrog nas, saj bomo le takrat enega srca in enih misli z Njim, ki se je zaradi nas 'izpraznil'.«
Molitev naj bo v velikem tednu še intenzivnejša
Sveti oče je ob praznovanju cvetne nedelje vse zbrane pozval, naj se združijo v molitvi za mir, zlasti v Ukrajini, in se zahvalil vsem za okrepljene molitve in dobre želje v zadnjih dneh. Podelil je blagoslov karavani miru, ki je iz Italije v Ukrajino prenesla humanitarne potrebščine: »Solidarnost je znamenje bližine Italijanov teptanim ljudem v Ukrajini. Pridružimo se tej gesti z molitvijo, ki bo v velikem tednu še intenzivnejša.«
Papež vsem voščil srečno pot proti veliki noči
Učimo se od naše Matere, Device Marije, ki je svojemu sinu sledila z bližino srca, bila z njim ena duša in se – čeprav ni razumela vsega – povsem prepustila volji Boga Očeta, je dejal Frančišek: »Naj nam Marija pomaga biti blizu Jezusa, navzočega v trpečih, zavrženih in zapuščenih; naj nas pelje za roko k Jezusu, ki je v njih navzoč. Vsem voščim srečno pot proti veliki noči!«
Na veliki četrtek z mladoletnimi prestopniki
Kot je poročal portal Vatican News, bo papež Gospodovo večerjo na veliki četrtek daroval v zaprtem krogu z varovanci Zavoda za mladoletne prestopnike na obrobju Rima, v istem zavodu torej, kjer je pred desetletjem, 15 dni po izvolitvi, prvič v pontifikatu obhajal zadnjo večerjo in mladim umil noge. Odtlej je vselej izbiral simbolične kraje trpljenja med zapori, begunskimi centri in domovi za nego bolnih.
Način liturgij velikega tedna nespremenjen
Frančišek je sicer takoj po sobotni vrnitvi iz bolnišnice Gemelli prek tiskovnega predstavnika Svetega sedeža Mattea Brunija dal vedeti, da bo vodil velikonočne obrede, način liturgij velikega tedna pa bo ostal nespremenjen, tudi na veliko noč bo papež predsedoval slovesnemu obredu s kardinalom pri oltarju. Maša na veliki četrtek sicer ne bo odprta za javnost, je pa predviden televizijski prenos.